Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Dodik vratio Zakon o policiji na razmatranje u Skupštinu RS-a

BiH

dodik

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik saopštio je danas da je vratio Zakon o policiji i unutrašnjim poslovima na ponovno razmatranje u Narodnu skupštinu RS-a, javlja Anadolu Agency (AA).

“Učinio sam to iz razloga koji su izazvali određene kontrovreze, iako što se tiče mene nikada ih nije bilo. Očigledno da je muslimansko-bošnjački cilj da u sve zakone uvrste priču o popisu iz 1991. godine. U ime nas, neki ljudi su koji su svježi, nasjeli su toj propagandi koja traje godinama da se u sve dokumente u BiH i RS stave odredbe o popisu stanovništva iz 1991. godine. To ne može da da bude relevantno, može da bude samo posljednji popis. Kao kategorija posljednji popis može da uđe u sve druge akte”, rekao je Dodik.

Prethodno je Savez za promjene pozvao predsjednika RS-a da ne potpiše ukaz o proglašenju zakona o policiji i unutrašnjim poslovima jer bi to predstavljalo izdaju srpskih nacionalnih interesa. Sporan je amandman kojim se u član ovog zakona dodaje novi stav da “struktura policijskih službenika u Ministarstvu unutrašnjih poslova RS-a treba da odražava nacionalnu strukturu stanovništva prema posljednjem popisu stanovništva iz 1991. godine”.

“Ustav RS-a i odredbe koje to određuju su antiustavne, nisu usaglašene sa odredbama Ustava BiH, ali imajući u vidu da je to nametnuo visoki predstavnik Volfgang Petrič to je prećutno ostalo u Ustavu, ali ne može biti primjenjivo. Ta odredba nije su skladu sa Ustavom BiH niti sa Dejtonskim mirovnim sporazumom”, kazao je Dodik.

Najavio je da će u narednim danima tražiti od Vlade RS-a da iz zakona RS-a u kojima se nalazi takva odredba istu ukloni.

“Što se tiče Ustava RS-a imajući u vidu da Bošnjaci opstruišu amandmane koje smo donijeli prije sedam – osam godina koji treba da budu usaglašeni sa onim što je bio zahtjev Savjeta Evrope formirat ću savjetodavnu pravnu grupu da me savjetuje kako prevazići tu vrstu priče, prevazići blokadu Bošnjaka, a uraditi novi tekst Ustava u kojoj će biti izbačene odredbe o 1991. godini i neke druge”, kazao je Dodik.

Napomenuo je da u Ustavu BiH, Dejtonskom sporazumu, “RS nema potrebu niti je obavezana da ima Vijeće naroda kao što je nametnuto odlukom visokog predstavnika”, te da treba razgovarati o tome na koji način to prilagoditi.

Dodik je istakao da je za to potreban konsenzus u RS-u iako aktuelna politička situacija nije takva iz “trivijalnih razloga, ali važnim je ocijenio da RS isčisti svoje zakonsodavstvo od ulitimatuma bošnjačkog bloka”.

Objasnio je da prema proceduri Zakon o policiji i unutrašnjim poslovima ponovo ide na glasanje u Narodnu skupštinu RS-a, ako se izglasa varijanta protiv koje je bio, zakon može stupiti na snagu, a ako bude odbijen slijedi ponovni prijedlog zakona. Dodao je da se “potkrala greška” i očekuje podršku poslanika u Narodnoj skupštini RS-a.
Dodik je rekao da ga raduje što opozicija sad insistira na objavljivanju odluke o referendum o radu Suda i Tužilaštva BiH.

“Morat ću da izvršim ponovno anketiranje i da vidim da li je to iskrena podrška odluci. To podrazumijeva da bi smo se morali vratiti ponovo u Skupštinu i donijeti novu odluku o referendumu. Bez konsenzuza nije ga moguće održati”, rekao je Dodik i dodao da će održavanje referenduma čekati vrijeme konsenzusa.

Dodik je postavio pitanje zašto se ne objave rezultati provedenog popisa koji odražavaju realnost, te dodao da će to javiti kao problem u evropskim integracijama BiH.

“Mi nemamo ništa protiv podnošenja aplikacije za članstvo BiH u EU, samo bi željeli da što prije vidimo pozitivan odgovor na aplikaciju”, kazao je Dodik i obrazložio da nije siguran da postoj saglasnost u Evropi da se aplikacija podnese.

Govoreći o ekonomskim prilikama kazao je da BiH sa najnižom stopom PDV-a i sa ovakvom monetarnom politikom ne može da riješi trenutnu situaciju.