ustavni sud bih
Dodik ponovo ucjenjuje: Nema imenovanja sudija dok ne bude donesen zakon
Dodik je istakao da RS zagovara stav da se donese zakon o Ustavnom sudu i da se biraju domaće sudije, te je predložila da trojicu sudija bira Parlamentarna skupština BiH, a ostali članovi da se biraju kao i do sada
Po pitanju izbora sudija u Ustavni sud Bosne i Hercegovine danas se oglasio i predsjednik bh. entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik. Poručio je da će ovaj entitet ostati dosljedan politici da neće imenovati dvojicu sudija iz reda srpskog naroda u Ustavni sud BiH dok ne bude donesen zakon o ovom sudu, dodavši kako “ima u vidu da su dosadašnje odluke, koje su donosili većinom trojica stranih sudija i dvojica Bošnjaka, bile na štetu Republike Srpske”.
“Zato je jedini racionalan politički potez ne birati naše predstavnike u Ustavni sud i tako davati legitimitet tom sudu koji djeluje protiv nas u svim pojedinačnim odlukama”, rekao je Dodik novinarima u Banjoj Luci.
“Nakaradne ideje”
On je naveo da se mogu čuti nakaradne ideje da ove sudije bira visoki predstavnik.
“To samo govori koliko je propao taj sistem”, rekao je Dodik.
On je napomenuo da je RS i ranije pokušavala da povuče svoje sudije, ali da su sada stvorene okolnosti da se pitanje Ustavnog suda izdiglo na najvažnije političko pitanje u BiH sa stanovišta načina i regulacije njegovog rada.
Dodik je istakao da RS zagovara stav da se donese zakon o Ustavnom sudu i da se biraju domaće sudije, te je predložila da trojicu sudija bira Parlamentarna skupština BiH, a ostali članovi da se biraju kao i do sada.
On je podsjetio da se Ustavni sud bira na način da RS bira dvojicu sudija, a FBiH četiri, dok predsjednik Evropskog suda pravde imenuje tri. Ponovio je kako “stranci nikada nisu donijeli dobro ovom prostoru, ni Srbima, ni Hrvatima, ni Bošnjacima.”
“Nova struktura Ustavnog suda”
“To je bilo predviđeno da tako bude pet godina nakon Dejtona i znači da je 2000. godine trebalo da se napravi nova struktura Ustavnog suda. Oni su nastavili da rade koristeći tada visoke predstavnike da devastiraju RS, a kada su vidjeli da on to više ne može da radi onda su to prebacili na Ustavni sud. Prisustvo naših ljudi u Ustavnom sudu je bilo motivisano da pokrije loše namjere i djelovanje Ustavnog suda prema Republici Srpskoj”, izjavio je.
Podsjetimo, Ustavni sud BiH s prvim januarom ostaje bez još jednog sudije. Zlatko Knežević odlazi u prijevremenu penziju. Nakon Miodraga Simovića i Mate Tadića koji su ranije penzionisani, u oktobru naredne godine očekuje se i odlazak Seade Palavrić koja će napuniti 70 godina. Time će Ustavni sud sa devet spasti na pet sudija.
Ustavni sud BiH sastoji se od devet članova. Četiri bira Predstavnički dom FBiH, dvojicu Narodna skupština RS. Preostala tri člana koja i najviše smetaju Miloradu Dodiku su međunarodne sudije koje bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava, nakon konsultacija sa Predsjedništvom BiH.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić pozvao je juče strane sudije u Ustavnom sudu BiH da podnesu ostavke i povuku se iz rada te institucije.