Dodik na obilježavanju ofanzive na Kozari: Jugoslavija zabluda Srba
Danas je na Mrakovici obilježeno 76 godina od ofanzive na Kozari. Na ceremoniji su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, više ministara Vlade RS, delegacija Republike Srbije, kao i više stotina žitelja Kozare i Pokozarja, javlja Anadolu Agency.
Predsjednik SUBNOR-a RS Blagoja Gajić izjavio je za Anadolu Agency da se neće dozvoliti retrogradnim snagama da izvrše reviziju istorije i rehabilitaciju osoba koji su bili na strani okupatora u Drugom svjetskom ratu.
“Borićemo se kao i u Revoluciji, Narodnooslobodičkoj borbi, na očuvanje likova iz Narodnoslobodilačke borbe, a time i narodnosolobodilačke borbe u cjelini. Tu smo da se očuva ono što se stvorilo u četvorogodišnjoj Narodnooslobodilačkoj borbi koja je bila skupa. Mi smo preko četiri stotine hiljada boraca izgubili u Narodnososlobodilačkoj borbi, a još više je teže i lakše ranjenih”, istakao je on.
Član Saveza boraca Slovenije Len Baretić kazao je da je i u Sloveniji slična situacija kao i u bivšim jugoslovenskim republikama i naglasio da se njihov Savez bori da odbrani istoriju vezanu za Drugi svjetski rat i napomenuo da su iz tih razloga prisutni na svakom događaju gdje se obilježavaju datumi iz NOB-a.
“To se ne smije zaboraviti, niti dozvoliti ovim novim da nam istoriju okrenu na svoju stranu. I kod nas ima retrogradnih snaga, to su bjelogardejci. Neki dan je osvanuo u Velenju fašistički plakat, ali to je grupica, ja kažem šaka jada, koja hoće da proizvede mržnju među ljudima”, rekao je on i naveo da ljevica vrši pritisak na Vladu Slovenije da se donese zakon kojim će se strogo kazniti ti fašistički ispadi i sve što oni čine.
Pukovnik avijacije u penziji Zdenko Duplančić, borac Prve roleterske brigade iz Beograda kaže da je on borac, partizan odlikovan s niz odlikovanja iz rata, ali i iz mirnodopskog vremena i nije ni čudo što se on danas nalazi na Kozari.
“Nažalost, aveti fašizma smo vojnički porazili, ali ideološki su se oni našli u podrumima i nekako probudili. Ideologija fašizma je retrogradna teorija, vladanja nad narodima, rasama, religijama. Vidite, danas je dosta toga u svijetu, falsifikuje iz istorije Drugog svjetskog rata, umanjuje se značaj pojedinih država, da kažemo, kod nas i na Zapadu”, naglasio je on.
On je rekao da Draža Mihailović nije rehabilitovan, nego se navodno proces koji se vodio protiv njega dokazan kao nevaljao i dodao da bi zbog toga što neki pokušavaju primjenjivanja nekih današnjih mera na ondašnje vrijeme značilo da ni Nirmberški proces de facto nije valjao i da bi Hitlera, Gebelsa i drugih iz njihovog društva trebalo rehabilitovati.
Dvije Jugoslavije su bile velika zabluda Srba
Dodik je u obraćanju izjavio da je prva i druga Jugoslavija bile srpska zabluda i da on nema namjeru da gradi Bosnu, dok je ministar rada i boračko-invalidske zaštite u Vladi RS Milenko Savanović ustvrdio da je cilj srpskih neprijatelja da Srbi biološki nestanu sa ovih prostora.
Obilježavanje 76. godine od ofanzive na Kozari započeo je parastosom, a zatim polaganjem vijenaca i cvijeća u memorijalnoj zoni ispred mermernih ploča na kojima su ispisana imena 9. 921 poginulih boraca i civilnih žrtava rata.
Ofanziva na Kozari pokrenuta je 10. juna 1942. godine pod kodnim nazivom “Zapadna Bosna”, a pod komandom generala Štala našle su se njemačke i ustaško-domobranske jedinice koje su brojale 35 hiljada vojnika, potpomognute tadašnjom najsavremenijom artiljerijom i avijacijom, a planina je bila opasana trostrukim obručom.
Suprostavio im se Drugi krajiški narodnooslobodilački odred koji je brojao 3.500 hiljade boraca naoružanih puškama, mitraljezima, puškomitraljezima i bacačima, koji je iza svojih leđa imao oko 80 hiljada stanovnika koji su na Kozari pokušali naći sklonište od odmazde.
U noći s 3. na 4. juli partizani su probili obruč na proplanku Patrija, ali je iz njega izašao mali broj stanovništva i partizanskih jedinica.
Ofanziva je trajala do 15. jula, a nakon “čišćena“, planina Kozare i Prosare u ustaške i njemačke logore upućeno je oko 66 hiljada stanovništva, od kojih se veliki broj njih nije preživio, među kojima i oko 12 hiljada djece.