Tragom Inzkovog zahtjeva
Dodik bi mogao putovati samo u devet mahom nepriznatih zemalja svijeta!
Ako do maja ne preminuje studentski dom na Palama nazvan po Radovanu Karadžiću, Valentin inzko tražio zabranu putovanja u članice UN-a
Ako se obistine najave Visokog predstavnika u BiH Valentina Inzka, članu Predsjedništva BiH i predsjedniku SNSD-a Miloradu Dodiku od naredne godine znatno će se suziti prostor za kretanje na zemaljskoj kugli.
Piše: A. DUČIĆ
Naime, Inzko je jučer tokom prezentacije izvještaja o stanju u BiH pred Vijećem sigurnosti UN-a povukao iznenađujući potez. On je tražio da se Dodiku, ako do maja naredne godine, kada je novo zasjedanje Vijeća sigurnosti UN-a, ne bude preimenovao studentski dom posvećen Radovanu Karadžiću, zabrani putovanje u sve zemlje EU, a u konačnici i u sve zemlje UN-a!
– Kao što je njemački ministar vanjskih poslova rekao, u civilizovanoj Evropi nema mjesta za one koji veličaju ratne zločince. Nema mjesta za one koji ne dijele evropske vrijednosti. Zato nam, poput zakona o zabrani negiranja Holokausta, također treba zakon o zabrani negiranja genocida, rekao je jučer Inzko.
Ukoliko bi se ovaj Inzkov zahtjev ispunio, pod uslovom da Dodik do maja ne djeluje po pitanju preminovanja studentskog doma na Palama, onda će na svijetu postojati samo pregršt zemalja gdje će on moći putovati, a od kojih su mnoge nepriznate ili dijelom priznate.
Naime, zemlje koje nisu članice UN-a i koje određeni broj zemalja članica ne priznaje su Turska republika Sjeverni Kipar, Kosovo, Demokratska Arapska Republika Sahara, Južna Osetija, Abhazija, Tajvan, Nagorno Karabah, Pridnjestrovska Moldavska Republika, Somaliland.
Treba naglasiti da je Dodik još 2017. stavljen na crnu listu SAD-a te mu je zabranjen uzlazak u ovu velesilu. Najteži udarac bi mu zasigurno dodatno predstavljala zabrana, ako ništa, možda najvažnijem političkom i ekonomskom konglomeratu država u svijetu. Posebno zbog činjenice što kao član Predsjedništva BiH više ne bi mogao putovati na sastanke sa evropskim zvaničnicima u Briselu, Berlinu i sl.
-Za ratne zločine nema kolektivne krivnje – ne postoje loši narodi, postoji samo individualna odgovornost. Ali, najveća lekcija je da oni koji ignoriraju ili pokušavaju ponovo ispisati istoriju umjesto da prihvate istinu, neće imati stabilnu i prosperitetnu budućnost. A kao što je rekao njemački ministar vanjskih poslova Heiko Maas prije svega nekoliko dana, 28. oktobra, u svom govoru, u Evropskoj uniji nema mjesta za one koji veličaju ratne zločince. Najnoviji primjer veličanja ratnih zločinaca je zahtjev člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika od 16. septembra 2020. godine, da Predsjedništvo BiH minutom šutnje oda počast i izrazi “poštovanje” osuđenom ratnom zločincu Momčilu Krajišniku, koji je preminuo prethodnog dana.
Taj isti političar, gospodin Dodik, na Palama, u blizini Sarajeva, prije nekog vremena otvorio je studentski dom u čast osuđenog ratnog zločinca Radovana Karadžića, kojeg je Haški tribunal osudio na kaznu doživotnog zatvora. Na sličan način, prije nekoliko godina, Dario Kordić, koji je odslužio zatvorsku kaznu od 12 godina zbog počinjenih ratnih zločina, nakon puštanja iz zatvora dočekan je srdačnom dobrodošlicom, u organizaciji jedne političke stranke, a u jednoj katoličkoj crkvi za njega je održana misa zahvalnica. To je neprihvatljivo”, rekao je jučer Inzko.