Izgubljen spor
Đokić: Moramo Slovencima isporučivati struju i još platiti 131 milion KM
Na pitanje kako će naknada biti isplaćena s obzirom na to da se radi o ogromnoj cifri, Đokić kaže da će se morati uključiti i „Elektroprivreda RS“
Rudnik i termoelektrana (RiTE) „Ugljevik“ mora Slovencima ubuduće isporučivati čak trećinu struje koju proizvede i još platiti odštetu od 131 milion KM po osnovu presude koju je donijelo Arbitražno vijeće u Beogradu, rekao je za portal CAPITAL ministar energetike i rudarstva RS Petar Đokić.
CAPITAL je juče objavio da je RiTE „Ugljevik“ izgubio spor sa „Elektrogospodarstvom Slovenije“ težak 67 miliona eura te da je presuda pravosnažna.
Slovenci su pred sudom u Beogradu tužili RiTE za neisporučenu struju počev od 12. juna 2011. godine pa do donošenja odluke donijelo Arbitražno vijeće u Beogradu.
Komentarišući ovu odluku, Đokić je rekao da ovaj arbitražni spor traje više od deset godina i da postoje dvije arbitraže koje se odnose na RiTE „Ugljevik“.
Jedan se vodi pred Arbitražnim tribunalom u Washingtonu i on je trenutno u fazi mirovanja jer se čekao ishod druge arbitraže u Beogradu koja je prije nekoliko dana okončana.
Pred sudom u Washingtonu je tužena BiH pa samim tim i RS, a u vezi sa prijeratnim ulaganjima u izgradnju TE „Ugljevik 2“, dok je pred Tribunalom u Beogradu tuženo preduzeće RiTE „Ugljevik“, podsjeća Đokić.
„Postupak u Beogradu je okončan obavezom da RiTE „Ugljevik“ treba da isporučuje „Elektroprivredi Slovenije“ trećinu svoje proizvodnje električne energije po tržišnim cijenama, a u nastavku tog procesa je utvrđena i finansijska naknada za tužioca u vrijednosti od 67 miliona eura. To je sada takva pravna pozicija i mi nismo u mogućnosti ništa više da činimo. To je okončan postupak“, rekao je Đokić.
Na pitanje kako će naknada biti isplaćena s obzirom na to da se radi o ogromnoj cifri, Đokić kaže da će se morati uključiti i „Elektroprivreda RS“.
„Mi smo na tu temu već razgovarali sa predstavnicima ERS i RiTE „Ugljevik“. To će pasti na teret sredstava RiTE „Ugljevik“. Oni moraju naći način kako će tu obavezu da izvrše“, kaže Đokić.
Potvrdio je da Slovenci sada mogu aktivirati i arbitražu u Washingtonu putem koje traže daleko veći iznos.