Delegati iz RS-a “srušili” izmjene Zakona o udruženjima i fondacijama BiH
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH nije danas usvojio Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o udruženjima i fondacijama BiH, protiv kojeg su glasali delegati iz Republike Srpske.
Prethodno delegati iz Federacije BiH nisu podržali amandmane predsjedavajućeg Kluba srpskih delegata Sredoja Novića.
Jednim od amandmana Nović je tražio da, umjesto predviđene izmjene kojom se podnosiocu zahtjeva za registraciju nevladine organizacije omogućava da sam bira na kojem će jeziku i pismu popuniti zahtjev, bude zadržana stara odredba kojom je predviđeno da se ova procedura provodi na tri jezika i dva pisma u zvaničnoj upotrebi u BiH.
Podršku Doma naroda nije dobio ni Novićev amandman u vezi sa objavljivanjem na internet stranici podataka iz elektronskog registra udruženja i fondacija.
Navodeći da takva internet stranica ne postoji, Nović je istakao da su ovi podaci u nadležnosti entiteta i kantona.
Posebnim amandmanom Nović je tražio brisanje predložene odredbe kojom se predviđa da se nadzor nad radom udruženja vrši i sa nivoa BiH uz stav da to treba da rade nadležni organi vlasti prema sjedištu udruženja i fondacija, kao što je slučaj sada.
Predlagač izmjena i dopuna Zakona o udruženjima i fondacijama BiH bio je Savjet ministara BiH.
U izmjene i dopune bile su ugrađene preporuke Manivala i pojednostavljene procedure registracije nevladinih odrganizacija.
Delegati su u prvom čitanju podržali Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, kojim se uvodi i definiše pojam “kandidati na obuci” kao kategorija lica na službi u Oružanim snagama BiH, fleksibilnije uređuje procedura izbora i imenovanja oficira na formacijsko mjesto komandanta puka te preciznije propisuju uslovi za unapređenje i penzionisanje.
Predloženim odredbama pomjera se starosna granica za penzionisanje oficira sa 55 na 57 godina i podificira sa 50 na 55 godina, uz obrazloženje da je dosadašnja praksa pokazala da je veliki broj oficira sa iskustvom potrebnim Oružanim snagama BiH morao napustiti službu zbog navedenog zakonskog ograničenja.
Dužina trajanja službe za profesionalne vojnike, angažovane na poslovima deminiranja, produžava se za tri godine, odnosno do 38. godine.
Usvajanjem izmjena zakona, prijem lica u Oružanim snagama BiH bio bi odgođen u narednih pet godina, što bi u periodu od 2016. do 2020. godine smanjilo troškove Oružanih snaga za 3.470.960 KM.