Rekonstruisana 2014.
“Dan otvorenih vrata” u Vijećnici: Prije 27 godina gorio jedan od simbola Sarajeva
U nedjelju navečer planirano je druženje “Vijećnica iz inata” kroz koje će u Inat kući biti obilježen Dan sjećanja na paljenje Vijećnice
Jedan od najljepših i najreprezentativnijih objekata iz austrougarskog perioda u Bosni i Hercegovini, sarajevska Vijećnica, usljed granatiranja sa srpskih položaja, njima tada opkoljenog Sarajeva, zapaljena je u noći s 25. na 26. august 1992. godine. U požaru je uništena gotovo kompletna bibliotečka građa, javlja Anadolu Agency (AA).
Povodom sjećanja na kobnu noć, u nedjelju je organiziran ”Dan otvorenih vrata“, tokom kojeg se građani i turisti mogu pobliže upoznati s onim što se dogodilo u Vijećnici prije 27 godina.
Jedna od njih je i turistkinja iz Turske koja se u razgovoru za AA predstavila kao Seda. U turističku posjetu Sarajevu došla je s porodicom, a kako kaže nisu mogli, a da ne posjete Vijećnicu.
Kazala je kako je prilikom posjete dobila niz informacija o dešavanjima koja su se dogodila u Vijećnici, ali i Sarajevu općenito.
“Nisam znala mnogo toga o Franzu Ferdinandu, ovdje sam naučila. Kada se vratim, nastojat ću još toga naučiti. Naučili smo i mnogo toga o požaru koji je izbio”, rekla je Seda koja je kazala kako su bili zgroženi onim što se dogodilo.
Smatra kako bi svi trebali posjetiti ovo mjesto i naučiti ono što se dogoditi. Nada se da se nikada više nešto slično neće dogoditi.
Seda je rekla i kako je ostala opčinjena današnjim izgledom u Vijećnici, koja bojama i cjelokupnim dojmom očarava posjetioce.
Vijećnicu je moguće besplatno posjetiti danas do 16 sati. U nedjelju navečer planirano je druženje “Vijećnica iz inata” kroz koje će u Inat kući biti obilježen Dan sjećanja na paljenje Vijećnice.
Gradska Vijećnica je svečano otvorena 20. aprila 1896. godine, korištena je za upravne i administrativne svrhe. Poslije Drugog svjetskog rata stavljena je na raspolaganje Narodnoj biblioteci i ostaje u toj funkciji do agresije na BiH.
U noći između 25. i 26. augusta 1992. godine pogođena je zapaljivim artiljerijskim projektilima. Požar neopvratno uništava Vijećnicu, zajedno sa ogromnim bibliotečnim fondom Nacionalno-univerziteske biblioteke od oko dva miliona jedinica. Obnova Gradske vijećnice počela je 1996. i trajala do 2014. godine, a kompletna rekonstrukcija je urađena po originalnoj dokumentaciji.
Rekonstruisana Vijećnica je svečano otvorena 9. maja 2014. godine na Dan Evrope i Dan pobjede nad fašizmom.
Danas se koristi u svečanim prilikama na državnom i gradskom nivou, za promociju događaja iz kulture, umjetnosti i privrede, uz stalnu i povremene muzejske postavke, redovne sjednice Gradskog vijeća i tome slično.
U zgradi Gradske vijećnice postavljeno je nekoliko stalnih tematskih izložbi iz historije grada i Vijećnice.