Dan narcisa u Sarajevu: Oboljelim od karcinoma potreban centar za limfedem
Simboličnom prodajom narcisa, žene oboljele od karcinoma dojke danas su u Sarajevu još jednom ukazale na probleme sa kojima se suočavaju i upozorile na bitnost rane prevencije, javlja Anadolu Agency (AA).
Akciju su organizovale članice Udruženja “Renesansa” na Dan narcisa i Svjetski dan zdravlja. Brojni građani Sarajeva kupovali su žute narcise želeći na taj način pomoći ženama oboljelim od raka dojke.
Ovaj dan se u cijelom svijetu obilježava kao pozdrav proljeću, novom životu, ali ima tu simbolike i sa ženama oboljelim od raka dojke. Prodajom narcisa, cvijeta koji simbolizira buđenje života i nade, željele su podstaknuti žene da se ozbiljno bave svojim zdravljem jer su za borbu protiv te opake bolesti od izuzetnog značaja prevencija i rano otkrivanje.
“Danas slavimo život. Dan narcisa je dan kada žene obilježavaju svoj novi početak života. Inače, narcis u svijetu predstavlja novi život, simbol proljeća, novog života, napretka”, istakla je Senka Fejzić, vršilac dužnosti predsjednice Udruženja “Renesansa”.
Moto današnje akcije je “Tražimo centar za liječenje limfedema”.
“Dakle, 46 posto oboljelih od malignih oboljenja imaju problem sa limfedemom koji se u Federaciji BiH ne liječi jer nema centar za limfedem. Postoji samo jedna doktorica i jedan viši fizioterapeut. Bolesnici jako dugo čekaju na tretman. Problem limfedema je zaista veliki problem”, istakla je Fejzić.
Govoreći o limfodemu, naglasila je, da dolazi do otoka cijele ruke, lica, noge, zavisno gdje je problem sa malignim oboljenjem.
“Danas zahtijevamo formiranje centra za limfedem u Federaciji BiH i Sarajevu”, pojasnila je Fejzić.
Enida Glušac, članica Udruženja “Renesansa” više od godinu dana, jedna je od žena koje su oboljele od karcinoma dojke.
“Na ovaj način mi danas želimo da skrenemo pažnju na bolest karcinoma dojke koja je sve više učestala u našem društvu. Koja ne bira dob, koja je sve češća, a starosna granica se sve više pomjera, obolijevaju mlađe žene. Ja sam obolila sa 38 godina. Sa 38 godina ne očekujete takvu dijagnozu. Sada sam dobro”, ispričala je Glušac.
Riječ je, kako je kazala, o teškoj bolesti.
“Jako težak period tokom kojeg je potrebna velika podrška. Potrebno je dosta snage i znanja o toj bolesti. Zato treba što više podizati svijest jer danas, još uvijek, u Sarajevu, a naročito u ruralnim sredinama, bolest je tabu tema i baca se neka stigma na žene koje su oboljele”, pojasnila je Glušac.
Trenutni problem sa kojim se, istakla je, najviše susreću je problem limfedema.
“Sve pacijentice oboljele od karcinoma dojke su u potencijalnoj opasnosti odnosno spadaju u rizičnu grupu od oboljenja limfedema. To je jako teško oboljenje. To se javlja veliki otok ruke i stvara svijevrstan invaliditet”, izjavila je Glušac.
Dodala je da “u BiH trenutno postoji samo jedan ljekar koji je specijalizovan za limfedem dojke i medicinsku sestru koja radi masaže” i ono za šta se sada bore je centar za limfedem.
“Renesansa” je udruženje osoba oboljelih i liječenih od tumora dojke, osnovano 8. maja 1999. kao nestranačka, nevladina i neprofitna organizacija sa sjedištem u Sarajevu.
Nastala je iz svijesti o potrebi postojanja organizovane samopomoći žena oboljelim od tumora, budući da se liječenje (ponekad i agresivnim terapijama) lakše podnosi i savladava zajedno: druženjem, pomaganjem, radom i saradnjom.
U BiH nema tačnih podataka o broju oboljelih od karcinoma dojke. Nezvanična statistika pokazuje da od oko 1.300 novootkrivenih slučajeva 500 žena zbog te bolesti izgubi bitku za život.
Karcinom dojke jedno je od najčešćih malignih oboljenja kod žena u BiH, a ukoliko se otkrije u ranoj fazi procent izlječenja je visok.