istraživanje
Da li su skupi domovi za starije u FBiH, treba li ih subvencionirati?
Da bi podijelili svoje iskustvo, sve što treba je da popunite obrazac u tekstu
U našem istraživanju želimo saznati i istražiti kakva je trenutno situacija sa domovima za starije sobe u Federaciji BiH.
Prema nacrtu drugog periodičnog izvještaja o primjeni Madridskog akcionog plana o starenju za nešto više od 50 godina svaka druga osoba u BiH bit će starija od 65 godina.
Kako je istaknuto u navedenom izvještaju prema popisu iz 2013. godine, stanovništvo u BiH starije od 65 godina činilo je 14,2% ukupnog stanovništva, u 2019. godini 16,5%, a očekuje se da do 2030. godine taj udio poraste na 25,8%. Do 2050. godine stanovništvo starije od 65 godina činit će 37,9%, a do 2070. godine popet će se i na 43,5%.
Sve ovo govori da će potreba za domovima za starije osobe biti sve veća. Želimo saznati kakva je trenutno situacija i koliko su domovi dostupni osobama starije dobi.
Ključne stvari koje želimo da znamo:
- Želimo konkretna iskustva osoba koje borave u domovima, ili osoba za koje se starate, a koje borave u domovima.
- Želimo saznati koliko novca je potrebno za boravak u domu.
- Da li nadležni nivoi finansijski pomažu, odnosno subvencioniraju boravak starijih osoba
u domovima.
Podatke nećemo koristiti bez prethodnog pristanka, a cilj nam je da ukažemo na opšte probleme kroz konkretne prijere, ukoliko oni postoje. Odgovori su sigurni i enkriptovani.
Prilikom prikupljanja podataka i istraživanja posebnu pažnju ćemo posvetiti zaštiti identiteta, a svi kontakti će biti strogo zaštićeni.
Da bi podijelili svoje iskustvo, sve što treba je da popunite obrazac u nastavku teksta.
Takođe nas možete kontaktirati putem e -pošte: [email protected].