Cvijanović: Zemlje regiona, tako i RS, suočavaju se s finansijskim izazovima
Delegacija Vlade Republike Srpske, koju predvodi predsjednica Željka Cvijanović, prisustvovala je u Vašingtonu Godišnjoj skupštini Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
Na plenarnoj skupštini je istaknuto da se svjetska ekonomija suočava s mnogo izazova, te da preporuke MMF-a ostaju nepromijenjene, evropskim zemljama i dalje se daje podrška da akcenat stave na konsolidaciju finansijskog sektora i provođenje strukturalnih reformi.
Cvijanović je ovom prilikom istakla da se sve zemlje regiona, pa tako i RS suočavaju s određenim izazovima u oblasti finansija, ali da se, bez obzira na to, u RS-u obezbjeđuje redovnost plata i penzija i realiziraju velike investicije, saopćeno je danas iz entietske vlade.
Kako je navela, Vlada ima spremne mjere kojima će biti očuvana fiskalna i finansijska stabilnost, a koje su u skladu s Reformskom agendom i Akcionim planom do sada uspješno realizirane.
Podsjetila je da je Vlada, uvodeći trezorski način isplate penzija iz budžeta, povukla hrabar potez na osnovu kojeg su penzioneri, kao najosjetljivija kategorija stanovništva u RS, sada budžetski korisnici broj jedan.
Naglasila da će jedan od velikih zadataka izvršne vlasti i kontrolnih organa biti borba protiv sive ekonomije i rada na crno.
Predsjednica Cvijanović i ministar Tegeltija, nakon plenarne sjednice, održat će u Vašingtonu niz sastanaka s najvišim predstavnicima MMF-a i Svjetske banke.
Međunarodni monetarni fond u svojoj redovnoj prognozi privrednog rasta predviđa prilično dinamičan razvoj država Balkana.
Za sve države iz najbližeg okruženja, koje se inače ubrajaju u zemlje u razvoju, MMF predviđa prosječni privredni rast u 2016. godini od 3,3 odsto, u narednoj, 2017. godini 3,1 odsto, a u 2021. godini rast od 3,2 odsto.
Slične prognoze privrednog rasta BiH kao i država iz najbližeg okruženja, predviđa i Svjetska banka.
Prema projekciji MMF-a, BiH je svrstana u gornji dio tabele po visini privrednog razvoja, odmah iza vodeće Crne Gore i drugoplasirane Rumunije, što znači da će privredni rast u BiH biti iznad regionalnog prosjeka.