Crnadak: Saradnja s Turskom u vezi FETO-a
Tokom zvanične posjete Turskoj, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Igor Crnadak u intervjuu za Anadolu Agency je kazao da BiH nema dvojbi i da će usko sarađivati sa Turskom u vezi s pitanjem ustanova u BiH koje su povezane sa terorističkom organizacijom FETO koja je odgovorna za neuspjeli julski pokušaj vojnog udara u Turskoj.
Nakon sastanaka sa najvišim zvaničnicima Republike Turske, Crnadak je u Ankari razgovarao sa novinarom AA i konstruktivnom ocijenio svoju posjetu Ankari.
Izrazivši sućut zbog stradanja nevinih ljudi tokom pokušaja vojnog udara 15. jula u Turskoj, Crnadak je ponovio da BiH od početka podržava turski narod i njegovu demokratski izabranu vlast.
Podsjetivši na prošlomjesečni ministarski sastanak u Ankari, Crnadak je kazao da je i dalje aktivni trilateralni mehanizmi Turske, BiH i Srbije te Hrvatske.
Crnadak je dodao da su u toku kontakti u vezi sa održavanjem takvih sastanaka i na nivou ministara vanjskih poslova i predsjednika četiri zemlje.
“Ti kontakti su važni za region, ali i sa aspekta intenziviranja saradnje sa Turskom“, kazao je Crnadak.
Šef bh. diplomacije Crnadak je tom prilikom kazao da je integracija u Evropsku uniju prioritet BiH, ali da BiH uporedo želi razvijati i odnose sa zemljama koje nisu članice Unije, među kojima je u prvom redu i Turska.
Ukazujući na aktivnosti Turske agencije za međunarodnu saradnju i koordinaciju (TIKA) i drugih turskih institucija u BiH, kao i saradnju sa svim članovima Predsjedništva, Crnadak je kazao da kao i ranije Turska sarađuje sa Bosnom i Hercegovinom kao državom, a ne samo sa jednom od strana unutar te zemlje.
“Sve dok se Turska bude držala takvog stava, igrat će konstruktivnu ulogu kako u BiH, tako i u regionu“, kazao je Crnadak.
Na upit da komentira pitanje u vezi sa obrazovnim ustanovama koje u BiH djeluju, a koje su povezane sa terorističkom organizacijom FETO, Crnadak je kazao da BiH nema dvojbi o tom pitanju i da će usko sarađivati sa Turskom, a o čemu je razgovarao i sa najvišim zvaničnicima u Ankari.
Osvrnuvši se i na proces integracije BiH u Evropsku uniju, Crnadak je kazao kako taj proces ne smije ostati samo na retoričkoj osnovi, već da je u narednim fazama zadaća u rukama institucija i političara koji trebaju pokazati spremnost na neophodne reforme.
Na upit da komentira pitanje nepriznavanja nezavisnosti Kosova od strane BiH, Crnadak je kazao da je stav BiH o tom pitanju jasan i da neće biti ponovo razmatran.
Crnadak je također kazao da BiH podržava i da je pokrenula neke inicijative u vezi sa olakšavanjem kretanja i poslovanja ljudi, ali da druga strana nije odgovorila na to.
Podsjetivši kako je u prvih šest mjeseci ove godine BiH odobrila blizu 700 zahtjeva s Kosova za vizu, Crnadak je pozvao Kosovo da odustane od prakse odbijanja takvih zahtjeva bh. državljana.
Ministar vanjskih poslova BiH Crnadak je na upit novinara komentirao nedavni referendum koji je u bh. entitetu Republika Srpska održan u vezi s danom tog entiteta, kao i odlikovanja koja je Narodna skupština RS tog dodijelila osuđenicima za ratne zločine Radovanu Karadžići, Momčilu Krajišniku i Biljani Plavšić.
“I u prošlosti smo imali slične situacije i želim dati generalni komentar na takve pojave. Ja lično se ne slažem sa tim da se osuđenicima za ratne zločine dodjeljuju bilo kakve nagrade i odlikovanja. Ovdje nije bitno o kome ili o kojoj instituciji je riječ. Smatram da to ugrožava svijetlu budućnost naroda u Bosni i Hercegovini“, kazao je Crnadak.