Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Crnadak: Mađarski i hrvatski ministar došli su sa porukama prijateljstva

BiH

crnadak

Igor Crnadak, ministar vanjskih poslova BiH poslije sastanka sa kolegama iz Hrvatske i Mađarske naglasio je da su predstavnici ove dvije zemlje došli sa jasnim porukama prijateljsta i podrškom stabilnosti BiH, te njenom putu ka eurointegracijama.

Crnadak je dodao kako su se Hrvatska i Mađarska ranije dokazali kao prijatelji i zemlje koje čvrsto podržavaju pozitivne procese u BiH, te je dodao da je inicijativa o zajedničkoj posjeti Davora Ive Stiera, potpredsjednik Vlade Hrvatske i ministar vanjskih i evropskih poslova i Petera Szijjarta, ministar vanjskih poslova spoljne trgovine Mađarske, došla u vrijeme koje je za BiH politički veoma komplikovano, nakon podnošenja zahtjeva za reviziju presude Međunarodnog suda pravde u Hagu po tužbi BiH protiv Srbije.

“Treba se fokusirati na pozitivne stvari i nadam se da će naredni period biti nastavak jako dobre 2016. godine, kada je u pitanju proces eurointegracija i da neće biti političkih kočnica unutar BiH. To nije pitanje Evropske unije, nego nas ovdje. Današnji dan kada su dva ministra zemalja članica EU s nama, a trebala je biti i Federica Mogherini, pokazuje koliko je svima njima stalo da uspijemo. Samo ovaj dan treba biti poruka da radimo svoj posao, više se dogovoramo i poštujemo naše institucije, te tako zemlju i pojedince vučemo naprijed“, kazao je Crnadak.

Bh. ministar vanjskih poslova kazao je i da se razgovaralo o evropskom putu BiH, te kako se on može ubrzati i osnažiti, uz pomoć Hrvatske i Mađarske.

U ton pogledu Mađarska je ponudila konkretnu pomoć, pa će tako u naredne dvije godine ova zemlja ustupiti diplomatu eksperta Ministarstvu vanjskih poslova BiH, kako bi pomagao u procesu pridruživanja EU.

“Govorili smo i o infrastrukturalnom povezivanju tri zemlje, želimo da vidimo pomake u izgradnji koridora 5 c, ali i saradnju u željezničkom saobraćaju. Za nas je veoma važno da smo sa Hrvatskom završili razgovore o evropskom partnerstvu i to će biti precizirano kada budu zasjedale dvije vlade. Pomenuli smo problema sa zagađenjem u dva Broda, koji privodimo kraju, a vrlo brzo očekujemo da ćemo imati napredak, pored mosta u Svilaju, i na pokretanju radova na mostu u Gradiški koji je jako važan za povezivanje BiH sa Evropom i istokom“, zaključio je Crnadak.

Stier je naglasio da je ključna poruka sa sastanka tri ministra “prijateljska i poticajna za stabilnost od strane dvije države koje su vitalno zainteresirane da BiH bude stabilna sa jasnom perspektivom ulaska u EU“.

“Stabilnost u BiH je jako važna, svaka država ima pravo da koristi svoje instrumente međunarodnog prava, ali želimo naglasiti da odluke moraju biti donesene u okviru institucija i u cilju jednakopravnosti svih naroda u BiH. Mađarska i Hrvatska mogu doprinijeti tom duhu dijaloga da bi se osigurala stabilnost što je naš interes“, kazao je Stier.

Naveo je da je Hrvatska kao prvi trgovinski partner BiH jako zainteresirana da se nastavi sa socioekonomskim reformama, ali i ustavnim. To treba biti učinjeno u roku kako bi se izbjegle destabilizirajuće situacije u budućnosti.

Dodao je da su tri zemlje vrlo zainteresovane za velike infrastrukturne projekte kao što je 5 c, te da će u okviru Berlinskog procesa pokušati da podupru korištenje evropskih sredstava za finansiranje određenih dionica.

Mađarski ministar Szijjarto naveo je da je prioritet Mađarske stabilna BiH i da će s obzirom na to podržati da ona ostane u svojim okvirima, te da smatraju kako je najbrži put ka stabilnosti kroz napredak u evropskim integracijama.

“Zato ćemo sve uraditi vse što je u našoj moći da ubrzamo proces integracija i podržimo ekonomski razvoj BiH. Naša konkretna pomoć ogledaće se u šest tačaka, a to su prije svega da ćemo izmjestiti jednog našeg diplomatu u MVP BiH koji će prenijeti sva iskustva iz procesa integracije u EU. Prvo na dvije godine, a potrudićemo se da ostane duže zato što je proces priključenja složen i treba pomoć. Zatim ćemo ostaviti naš vojni kontingent pri NATO-u za doprinos stabilnosti BiH, on će ostati kao i ranije i činiće ga 163 vojnika“, rekao je Szijjarto.

Dodao je da će Mađarska sa 50.000 eura pomoći realizaciju jednog projekta na sanaciji štete pričinjene u poplavama u maju 2014. godine, sa 14.000 eura će pomoći međureligijski dijalog u Mostaru, potom će stipendirati 50 bh. studenata koji će se školovati u Mađarskoj i na kraju potpisivanje memoranduma o uspostavljanju vazdušne linije na relaciji Budmpešta – Sarajevo od 4. aprila ove godine.