Čović: U pismu Hagu neću reći ni da sam za, ni protiv revizije presude protiv Srbije
Član Predsjedništva BiH iz reda Hrvatskog naroda Dragan Čović govorio je na druženju sa novinarima danas u Sarajevu o pismu koje je Međunarodni sud pravde u Hagu uputio trojici članova Predsjedništva BiH. Čović je rekao da ne zna sadržaj pisma, ali da osjeća da Sud u Hagu traži od članova Predsjedništva BiH da se izjasne o reviziji presude BiH protiv Srbije za genocid.
Zahtjev za reviziju presude iz 2007. u kojoj je Srbija pred Međunarodnim sudom u Hagu kažnjena za spriječavanje genocida nad Bošnjacima u BiH ali ne i za genocid podnio je prošle sedmice agent BiH Sakib Softić, nakon čega je u BiH nastupila politička kriza. Predstavnici bosanskih Srba traže da bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović povuće zahtjev za reviziju presude.
Koalicija će opstati
– Nema većeg šamara kojeg smo dobili. Ovakav način korespondencije govori kakva je situcija u Bosni i Hercegovini – rekao je Čović.
– Vidjet ću kako ću odgovoriti Sudu u Hagu. Jednom smo napravili grešku i sada vidimo posljedice – dio vlasti kaže da je u tehničkom mandatu. Ja sam stava da u ime BiH moramo govoriti jednim glasom. Moramo zakazati hitnu sjednicu i pronaći rješenje i jedinstven stav u vezi ove teme. Da li je on revizija ili ne, koncenzus se mora pronaći, makar sjedili pet sati. Što se tiče sam revizije presude protiv Srbije, to je i političko i pravno pitanje. Neko je htio da to pitanje pretvori u samo pravno pitanje, ali nije tako. To pitanje je i političko – dodao je Čović.
– U odgovoru na pismo neću jasno reći da sam za reviziju ili da nisam, jer moramo zaštiti Predsjedništvo BiH kao instituciju. Ne možemo odvojeno razgovarati ni sa kim, a time ni sa Međunarodnim sudom – otkrio je Čović.
On je rekao da pojedinac ne može govoriti u ime Bosne i Hercegovine, jer „tu dolazimo u novu opasnost da ne dobijemo Zakon o vanjskim poslovima, kojeg svakako nemamo“.
Čović je najavio da će vjerovatno već danas naći načina da s predstavnicima Stranke demokratske akcije dogovori razgovor dviju stranaka čija će tema biti „kriza koju moramo prevladati“.
Kaže da je siguran da će te razgovore obaviti vrlo brzo, odmah nakon SDA, i sa Savezom za bolju budućnost BiH.
– Onda ćemo ići dalje s drugim strankama, jer ja drugog puta ne vidim – naveo je.
Istaknuo je da ne vidi mogućnosti pregrupiranja političkih snaga u BiH, podsjećajući da je to govorio i prije pola godine i prije godinu dana, te da jednako misli i danas.
– Ovo je parlamentarna većina koja će dočekati izbore 2018. godine. Koliko uspješno, ovisi šta ćemo dalje raditi. Ne vidim mogućnosti za bilo što da se može napraviti kao preinaka – kazao je Čović te dodao, da je uvjeren da je to tako.
Po njegovim riječima, ako se pokaže da postoji neka druga većina, i u bošnjačkom i u srpskom narodu, to je u redu.
– U hrvatskom sam siguran da danas kroz HNS imamo apsolutnu potporu za ovo što radimo. To je samo moja procjena. Pokušat ćemo sa stranačkim sastancima izaći iz ovoga, u ova tri ili četiri dana intenzivirati i tražiti ta rješenja – naveo je Čović.
Preuzimanje odgovornosti
Čović je danas na druženju s novinarima u Sarajevu izjavio da, što se tiče nezavisnosti, misli da smo jednako neovisni danas kao i 1996., 1997. ili bilo koje druge u nizu od dejtonskih godina do danas.
– Mi ćemo taj dan obilježiti u srijedu u Predsjedništvu BiH, gdje ćemo prokomentirati stanje u BiH. Ono što ću kazati tada je da nismo kao političari iskoristili ovo vrijeme od Dejtona do danas da se transformiramo primjereno potrebama BiH – kazao je ocijenivši “da smo daleko od toga što smo trebali uraditi“.
– Zbog strahova i upliva međunarodne zajednice u donošenje naših odluka mi smo koristili jednu ‘alibi politiku’. Kad bi nam god zapelo mi bismo se izložili odlukama OHR-a, ili bismo zatražili mišljenje OHR-a ili druge međunarodne institiucije. Time bi neka strana bila manje ili više zadovoljna – smatra Čović.
Mišljenja je da je došlo vrijeme da “međunarodna zajednica pusti predstavnike vlasti u BiH da pokažu da li su u stanju voditi BiH“.
– Mislim da je to vrijeme upravo danas i mislim da će nam se vrlo malo uplitati ove i naredne godine u ono što radimo. To je za mene izazov, da pokažemo jesmo li mi to u stanju – kazao je.
Izrazio je žaljenje što nisu iskorištene posljednje tri ili četiri godine da se napravi snažniji iskorak da BiH bude ono što želimo, zemlja jednakopravna tri konstitutivna naroda i svih onih koji se tako ne izjašnjavaju.
Govoreći o izmjenama Izbornog zakona BiH, član državnog predsjedništva Dragan Čović je kazao da, po njegovom mišljenju, on mora biti završen u narednih mjesec-dva dana.
– Bio sam siguran čak da nije bilo ove krize, da s njim idemo odmah sada u parlamentarnu proceduru – dodao je.
Na pitanje u vezi s potpisivanjem ugovora s Islamskom zajednicom u BiH, Čović je odgovorio da su gotovo završili taj posao.
-Dali smo svoje komentare Islamskoj zajednici, kao primjedbe koje smo mi imali. Dobili smo jedno očitovanje od predstavnika Islamske zajednice. Potom, upravo zbog klime koju danas imama, to uopće ne stavljamo na dnevni red, ostavili smo ga postrani -istakao je Čović, te dodao da je to jedini pravi razlog i da suštinskog razloga nema.