Cikotić: Ulazak u NATO donosi više mogućnosti, ali i više obaveza
Bivši ministar odbrane Bosne i Hercegovine i profesor na Fakultetu političkih nauka Univetziteta u Sarajevu Selmo Cikotić kazao je da građani BiH moraju shvatiti da je “opasno i skupo ući u NATO, ali da je još opasnije i skuplje ostati izvan njega i garantirati sigurnost države na samostalnoj osnovi, što je u ovom dijelu svijeta i nemoguće”.
On je to izjavio na predavanja o temi “BiH na putu prema NATO-u” koju je večeras u Sarajevu organizirao Centar za razvoj i afirmaciju kulture “Litteratus” u saradnji sa Studentskim centrom u Sarajevu.
Na predavanju su govorili i zamjenica komandanta NATO štaba u BiH Tracy Park, predsjednica Atlantskog vijeća NATO BiH Dijana Gupta, pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju Ministarstva odbrane BiH Zoran Šajinović i ambasador Republike Hrvatske u BiH Ivan Del Vecchio.
Cikotić je mišljenja da se “u BiH vrlo često manipulira svim važnim pitanjima u dnevne i političke svrhe, pa je to slučaj i s NATO-om”.
– Nadam se da ćemo shvatiti da se ovdje radi o interesu svih naroda, oba entiteta i regija BiH, pa i šire regije u kojoj se BiH nalazi, jer je sigurnost sve više definirana međuzavisnošću između država – kazao je on, dodajući da će i regionu sve više biti u interesu da BiH postane članica NATO-a.
Ocijenio je da, ukoliko bude postojao politički konsenzus, BiH relativno brzo može početi s punom konzumacijom Akcionog plana za članstvo u NATO (MAP) te da će “vrlo brzo biti na ulaznim vratima tog Saveza”.
Zaključio je da “ulazak u NATO znači ulazak u klub visokih, demokratskih i univerzalnih ljudskih vrijednosti s mnogo više mogućnosti, ali i mnogo više obaveza”.
Ambasador Republike Hrvatske u BiH Ivan Del Vecchio mišljenja je da bi BiH već u maju ove godine mogla dobiti poziv za aktiviranje MAP-a za članstvo u NATO te da su Oružane snage BiH i Ministarstvo odbrane napravili velike pomake o tom pitanju.
Istakao je da je uloga mladih ključna u tom, kao i u procesu pridruživanja BiH Evropskoj uniji te poručio mladim ljudima u BiH da “više nemaju što čekati” jer je to u interesu njihove budućnosti.
Predsjednica Atlantskog vijeća NATO BiH Dijana Gupta podvukla je da BiH što prije mora implementirati sve što je potpisala te podsjetila da je ostala još jedna tačka MAP-a, a to je knjiženje perspektivne vojne imovine.