96.000 unci
Centralna banka BiH ima tri tone zlata, a njegova vrijednost je vrtoglava
Zlato je u teoriji okarakterisano kao imovina zaštićena od negativnih uticaja inflacije, ali i kao dobro za kojim raste potražnja u nesigurnim vremenima.
Centralna banka (CB) BiH posjeduje 96.000 unci, odnosno tri tone monetarnog zlata, koje je fizički locirano u trezoru Bank of England.
Prije dvije godine, ova količina monetarnog zlata bila je vrijedna 214 miliona KM, a u CB objašnjavaju da njegova vrijednost zavisi od tržišne cijene.
– Cijena se mijenja iz momenta u momenat, pod uticajem mnoštva faktora kao što su, na primjer, ponuda i potražnja, kretanje kursa dolara prema domaćoj valuti, geopolitička zbivanja i slično. Tokom oktobra, zabilježen je trend rasta cijene jedne fine unce zlata, sve do 24. oktobra, nakon čega ponovo dolazi do blagog pada cijene – kažu u ovoj banci i dodaju da u 31. marta 2009. godine počeli da drže monetarno zlato kao dio svojih deviznih rezervi.
– U nekoliko navrata smo obavljali transakcije kupovine i prodaje zlata na OTC tržištu po aktuelnim tržišnim cijenama – kažu u CB.
Podsjetimo, prvu količinu zlata ova banka je kupila 2009. godine od Saveta ministara BiH, a riječ je o 42.352 unci iz sukcesije bivše SFRJ koje je pripalo BiH.
Po osnovu upravljanja zlatom, odnosno nekoliko transakcija prodaje, CB je u periodu 2009. – 2013. godine, kada su tržišne okolnosti to omogućavale, ostvarila dobitak u iznosu od oko 61 milion KM.
Nakon transkacija prodaje, zlato je ponovo kupovano u sklopu operativnih odluka o upravljanju deviznim rezervama.
Zlato je u teoriji okarakterisano kao imovina zaštićena od negativnih uticaja inflacije, ali i kao dobro za kojim raste potražnja u nesigurnim vremenima.
Za svaku zemlju je poželjno da ima što više rezervi u zlatu, jer je zlato najpouzdaniji oblik čuvanja vrijednosti.
Držanje rezervi u zlatu ne podrazumijeva nikakav kreditni rizik i njegova vrijednost, po pravilu, raste u uslovima nestabilnosti, kriza i ratova.