Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Čemu služi opozicija u Republici Srpskoj?

BiH

protest savez za promjene (2)

Srpska demokratska stranka nije bila pred većim problemima još od 2008. godine kada je stranku preuzeo Mladen Bosić, nakon što je Dragan Čavić napustio partiju. Posljednji, lokalni izbori pokazali su da SDS nije uspio u pokušaju da kroz projekat Savez za promjene, pridobije glasače i tako nakon 10 godina vlasti, skine SNSD sa političke scene.

Mnogi analitičari međutim dobar rezultat SNSD-a na izborima ne vide u njegovom kvalitetu već u lošoj politici SzP-a, koju čini nekoliko partija, među kojima su najveće opozicione, SDS, PDP i NDP Dragana Čavića.

Politika indiferentnosti

“Tačno je da SNSD nije pobijedio zbog nekog svog kvaliteta već zbog loših poteza opozicije. Tu mislim i na politiku koju sada vode nakon izbora. To je politika indiferentnosti koja nije prepoznata ni od strane njihovog biračkog tijela. Birači očekuju snažne odluke i ličnosti. Međutim vidjeli smo da po mnogim pitanjima to nije bilo tako. Recimo kada je riječ o referendumu ni danas se ne zna da li su bili za ili protiv”, kaže politički analitičar Borislav Vukojević.

Najveća previranja dešavaju se u SDS-u, stranci koja nosi epitet lidera opozicije u RS. Ova stranka suočava se sa ogromnim problemima unutar partije, što je pokazala i posljednja sjednica Glavnog odbora partije. Iako je Vukota Govedarica jednoglasno podržan za kandidata za nasljednika partije, pismo dojučerašnjeg potpredsjednika SDS-a Ognjena Tadića samo je potvrdilo postojanje nekoliko struja unutar SDS-a.

Puč unutar SDS-a

Tadić je iznio sve probleme u SDS-u, uključujuči i odnose unutar Saveza za promjene i pogrešnu politiku koja je vođena. Kaže da se u stranci dešava “puč protiv zdravih političkih vrijednosti”, čiji je cilj da “SDS pretvori u jednu od stranaka pod uticajem mafijaških papaka obavijenih oko politike”.

“Presrećan sam zbog toga što sam svojom ostavkom objavio pauzu u planiranom puču i time kupio vrijeme za stranku da se odbrani. Valjda ste imali priliku da razgovarate i razmislite o svemu. Ako niste nadam se da će vam ovo pismo pomoći u tome”, navodi Tadić pored ostalog u pismu ističući da je lidera stranke više puta savjetovao o neophodnim kadrovskim promjenama koje su ostale na tome, zbog čega je partija doživjela takav izborni rezultat.

Dio članova Glavnog odbora SDS-a koji podržavaju Tadića spreman je napustiti partiju, ukoliko se nastavi ovakav način rada. Takođe veliki problem za stranku su i odnosi u gradskom odboru Banjaluke gdje dio članova nije zadovoljan izbornim rezultatom i radom prvog čovjeka gradskog odbora SDS-a Predraga Vulina. Zbog toga se, kako tvrdi izvor DW-a, po svaku cijenu žele postaviti drugi ljudi na tu poziciju. Naš izvor takođe tvrdi da je krajnji cilj pojedinih struja slabljenje partije koja na kraju ne bi imala političku moć da se suprostavi aktuelnoj vlasti a na čijem čelu bi bio neko od “starih igrača” iz stranke.

SNSD Milorada Dodika nije pobijedio zbog kvalitete, već zbog loše opozicije

SNSD Milorada Dodika nije pobijedio zbog kvalitete, već zbog loše opozicije

“Tadićevo pismo govori da su u SDS-u znali i prije izbora da će doživjeti debakl ali logično, niko se nije to usudio reći. Oni su očekivali poraz, nisu se na vrijeme bavili aktivnostima koje bi im donijeli bolji rezultat. Nevjerovatne su i njihove reakcije nakon izbora koje su izgledale kao ranije spremljene”, kaže Borislav Vukojević.

Izborna skupština SDS-a na kojoj će se birati nasljednik Mladena Bosića zakazana je za danas, 23. oktobar. Vukota Govedarica za sada je jedini kandidat, ali nije isključeno da na skupštini bude predloženo neko novo ime. Zanimljiv je međutim stav lidera SNSD-a Milorada Dodika koji je rekao da mu odgovara izbor Govedarice na mjesto predsjednika SDS-a.

“Moram vam reći da je Govedarica naš čovjek, tako da mi nećemo imati problema s tim”, poručio je Dodik.

Savez za promjene ostaje

Mnogi se pitaju da li će Vukota Govedarica imati dovoljno političke snage i mudrosti da sprovede promjene unutar SDS-a s obzirom na struje koje su očigledne. U strankama koje čine Savez za promjene poručuju da SDS mora što prije da se vrati na političku scenu. Međutim niko od stranaka okupljenih u SzP ne razmišlja o povlačenju iz saveza s obzirom na činjenicu da je SzP formiran pred izbore 2014. godine kako bi srušio sadašnju koaliciju na čelu sa SNSD-om, koja vlada već 10 godina u RS.

“Ne, nisam ponudio ostavku jer nema razloga za to. Ja imam obavezu prema 40 hiljada građana Banjaluke koji su dali podršku politici koju ja vodim. Imam i obavezu zbog činjenice da je NDP druga stranka po broju glasova u Banjaluci” kaže lider NDP-a Dragan Čavić.

Ostavki neće biti ni u PDP-u. Smatraju da nema razloga za traženje odgovornosti unutar sranke s obzirom na, kako kažu, dobar rezutat. Iz ove partije poručili su da se Savez za promjene neće ugasiti ali da su moguće neke izmjene u nazivu.

“Gospodina Dodika niko nije pitao hoće li podnijeti ostavku na mjesto predsjednika stranke, da li će se raspasti koalicija SNSD, DNS, SP. Niko nije postavio ni pitanje da li će se raspasti Vlada RS ili Savjet ministara a podsjetiću vas, 25 opština su oni izgubili prije četiri godine”, kaže potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak.

Nastavlja se ista politika

“Očigledno se ta politika indiferentnosti nastavlja i nakon izbornog poraza gdje se pokušavaju vaditi sa pričom da su pobjedili u recimo Sokocu ili manjim mjestima koja nisu toliko značajna iz političkog ugla”, smatra Vukojević .

S druge strane u javnosti se već povela ozbiljna rasprava o rekonstrukciji vlasti na državnom nivou zbog izbornog neuspjeha Saveza za promjene koji participira u vladajućoj većini u Parlamentu BiH. Podršku tome, nezvanično, dao je i lider HDZ-a BiH Dragan Čović koji je izjavio da vlast ne funkcioniše, nakon čega se sastao sa Miloradom Dodikom. Međutim, da li zbog činjenice da još ne želi da iznosi karte na sto, Dodik je rekao da ga sada ne zanima vlast na državnom nivou.

“Ne zanima nas ulazak u vlast na državnom nivou”, kaže Dodik.

Većina analitičara slaže da bi raspad ili dodatno slabljenje opozicije, pogotovo SDS-a bilo pogubno za sveopštu politiku i odnose unutar BiH. Da li će taj lider opozicije i dalje ostati SDS-a ili će kormilo preuzeti neka druga partija zavisi od poteza koje bude vodio isključivo SDS.

“Ukoliko žele postići neki ozbiljan rezultat, trebao bi neko drugi da se ubaci kao lider Saveza za promjene, ali mislim da se to neće desiti. Opet će SDS zbog svoje stare priče o glavnom stvaraocu RS ostati na toj poziciji. Mislim da Dragan Čavić ima sve osobine da preuzme lidersku poziciju unutar SzP, ali teško da će se to desiti. Upravo takva politka razlog je ovakvih rezultata”, zaključuje Vukojević.