Centri civilnih inicijativa
CCI poziva na povlačenje nacrta spornog zakona koji će biti na dnevnom redu NSRS-a
Dodatno zabrinjava, ističu iz CCI-ja, što predloženi Nacrt zakona propisuje da u slučaju povrede odredaba zakona ministar pravde može predati zahtjev za zabranu obavljanja rada neprofitnih organizacija, bez prethodnog ukazivanja na propust i ostavljanja roka za ispravku, bez eventualne prekršajne mjere i bez pravnih lijekova
Centri civilnih inicijativa (CCI) pozivaju zastupnike da Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija u Republici Srpskoj, koji će biti na dnevnom redu sjednice Narodne skupštine RS-a zakazane za 26. septembar ove godine, povuku sa sjednice, odnosno da ne usvoje Nacrt zakona u predloženoj formi.
-Smatramo da Nacrt zakona nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, ustavima Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, Zakonom o udruženjima i fondacijama Republike Srpske, kao ni Zakonom o poreskom postupku Republike Srpske – navode iz CCI-ja.
Pojašnjavaju da se navedenim Nacrtom zakona potiče diskriminacija organizacija koje se finansiraju iz međunarodnih izvora, uz propisivanje dodatnih obaveza i sistema kontrole pored već postojećih. Zbog toga se predviđena zakonska rješenja mogu tumačiti kao restriktivni mehanizam usmjeren na ograničavanje djelovanja neprofitnih organizacija.
-S obzirom na to da se navedenim Nacrtom predviđa zabrana pojedinih aktivnosti neprofitnih organizacija, kao što je zagovaranje za unapređenje zakona i javnih politika, uvode posebne procedure izvještavanja i inspekcijski nadzor, te uspostavlja posebni registar, uz korištenje sintagmi kao što je „agenti stranog uticaja“, eventualnim usvajanjem ovog Zakona potakla bi se otvorena cenzura i stigmatizacija civilnog društva – tvrdi CCI.
Dodatno zabrinjava, ističu iz CCI-ja, što predloženi Nacrt zakona propisuje da u slučaju povrede odredaba zakona ministar pravde može predati zahtjev za zabranu obavljanja rada neprofitnih organizacija, bez prethodnog ukazivanja na propust i ostavljanja roka za ispravku, bez eventualne prekršajne mjere i bez pravnih lijekova.
-Uz prethodne prakse i zakonske izmjene od strane vlasti u RS-u koje se odnose na ograničavanje slobode mirnog okupljanja građana, slobode medija kroz neskrivene pritiske na novinare, slobode mišljenja kroz kriminalizaciju klevete, te sada i slobode udruživanja kroz zakonsku formulaciju o stranim agentima, jasno je da se ovakvim zakonskim rješenjima narušavaju teško dosegnuti demokratski standardi – stoji u reakciji CCI-ja.