Čavić: Odluka Ustavnog suda BiH da bude zasnovana na pravu
Predsjednik Narodnog demokratskog pokreta (NDP) Dragan Čavić apelovao je da sutrašnja odluka Ustavnog suda BiH u vezi s preispitavanjem ranije odluke o Danu RS-a bude zasnovana na pravu, a ne da bude politička odluka.
Naglasio je da u Savezu za promjene nema nikakvih promjena stavova o referendumu u RS-u, čije provođenje su podržali u Narodnoj skupštini RS-a i ne vide nijedan razlog za odustajanje, bez obzira na moguću sutrašnju odluku Ustavnog suda BiH.
-Sigurno nećemo odustati od referenduma. Ne postoji niko personalno ko može promijeniti odluku Narodne skupštine RS-a o referendumu, osim nje same – dodao je Čavić uz stav da čekaju 25. septembar za kada je najavljeno izjašnjavanje građana o 9. januaru, kao Danu RS-a.
Nakon sastanka koji je u funkciji predsjednika Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu u Narodnoj skupštini RS-a danas imao sa članom Predsjedništva BiH iz RS-a Mladenom Ivanićem, Čavić je naveo da su izmjene Zakona o praznicima u RS-u već ranije predviđene planom rada Vlade RS-a.
Kada se usvajala odluka o referendumu u RS-u, kazao je, svi oni koji su obrazlagali zašto je potreban, nisu obrazložili da je potreban za provođenje odluke Ustavnog suda BiH o neustavnosti tog zakona.
– Nama referendum i ne treba za provođenje te odluke, jer je već u nadležnoj komisiji utvrđeno kako će se to raditi. Ako je referendum političko sredstvo da se implementira odluka Ustavnog suda BiH, onda je to bilo besmisleno. Ali, ako je demokratski odgovor građana na politički i istorijski značaj 9. januara, onda je to smisleno i stoga smo ga i podržali – pojasnio je Čavić.
Dodao je i da su razgovarali i o posjeti predsjednika RS-a Milorada Dodika Rusiji, 22.septembra, kada je najavljen i njegov sastanak s Vladimirom Putinom.
Očekuje da Dodik, kako je naveo, iskoristi tu posjetu da zatraži da državna ruska kompanija „Zarubrežnjef“, koja je vlasnik Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu, izvrši reprogramiranu uplatu višegodišnjeg poreskog duga od 130 miliona KM budžetu RS-a, pri čemu se taj bh.entitet ne bi morao skupo zaduživati za „krpljenje budžetskih rupa“ te odvojio RS o zavisnosti od kredita MMF-a.