Koalicioni partneri
Čampara kritikovao Vladu FBiH o minimalnoj plati, posebno isprozivao Vojina Mijatovića
“Ni tvrdoglavost Vlade, ni ljutnja poslodavaca neće nas izvući iz ove situacije, nego samo stručno i naučno utemeljeno rješenje, uz postizanje konsenzusa svih ključnih aktera”, mišljenja je Čampara
Delegat Doma naroda Parlamenta FBiH, Aljoša Čampara posljednji je u nizu koji je kritikovao odluku Vlade FBiH o povećanju minimalne plate na 1000 maraka.
Odluka bez konsultacija
Podsjećamo, ova odluka izazvala je reakcije, kako ekonomskih stručnjaka, tako i poslodavaca, a kao posljedice ističu otpuštanje radnika.
Čampara ističe da ovakav potez nije rezultat širokih konsultacija niti sveobuhvatne analize mogućih posljedica. Prema njegovim riječima, odluka je donesena bez konsultacija sa Ekonomsko-socijalnim vijećem, međunarodnim finansijskim partnerima, niti Ekonomskim institutom.
“Minimalna plata dostojna radnika u Bosni i Hercegovini svakako treba iznositi 1.000 KM, ali takva odluka mora biti pažljivo pripremljena, uz uvažavanje šireg konteksta i mogućih posljedica”, naglašava Čampara.
Posebno je kritikovao potpredsjednika Vlade FBiH i federalnog ministra razvoja, poduzetništva i obrta, Vojina Mijatovića, kojeg smatra glavnim predlagačem odluke.
“Ministar Mijatović nije pružio nikakve dokaze ni matematičke pokazatelje o svim implikacijama ove odluke”, kaže Čampara, dodajući da ovakav jednostran pristup Vlade može dovesti do povećanja inflacije, rasta cijena i pogoršanja ekonomske situacije građana.
Bez fiskalne procjene i budžeta
Čampara upozorava da ovako donesena odluka, bez fiskalne procjene i usvojenog budžeta za 2025. godinu, otvara dodatna pitanja o spremnosti društva da odgovori na njene posljedice. Također, kritikuje zanemarivanje disbalansa plata između javnog i privatnog sektora, koje dodatno opterećuje privredu.
“Ne podržavam ideju da od privrednih društava koja uredno plaćaju poreze pravimo ‘socijalne ustanove’, koje će aplicirati na projekte subvencioniranja, već trebamo tražiti sistemsko rješenje”, ističe Čampara.
Osigurati rješenje za poslodavce i radnike
Pozvao je Vladu FBiH na hitnu suspenziju ove odluke dok se ne usvoje izmjene i dopune seta fiskalnih zakona, koji bi trebali olakšati privredi. U suprotnom, smatra da bi potpredsjednik Vlade trebao ponuditi ostavku ukoliko se obistine negativne posljedice.
“Ni tvrdoglavost Vlade, ni ljutnja poslodavaca neće nas izvući iz ove situacije, nego samo stručno i naučno utemeljeno rješenje, uz postizanje konsenzusa svih ključnih aktera”, zaključuje Čampara, pozivajući na saradnju s eminentnim ekonomskim stručnjacima kako bi se osiguralo rješenje koje će zadovoljiti i poslodavce i radnike, te zaštititi njihova radna mjesta.