Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Novi Akcioni plan

Borbu protiv korupcije: Više od 2.000 nosilaca javnih funkcija obavezni da prijave svoju imovinu

borba korupcija zdk osce
Foto: FENA

Plan za naredni period je izrada Registra javnih nabavki te Registar transfera poticaja, subvencija i transfera iz Budžeta ZDK-a. U tom poslu će im podršku pružiti OSCE.

Ured za borbu protiv korupcije Zeničko-dobojskog kantona i Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini proteklih su godina uspješno sarađivali na izradi Strategije te trogodišnjeg Akcionog plana za borbu protiv korupcije, koji je u tom kantonu usvojen 2021. godine – izjavio je na pres-konferenciji vršilac dužnosti sekretara Ureda za borbu protiv korupcije ZDK-a po ovlaštenju Dževad Fejzić.

Istinski partner

Ured je danas održao završni sastanak s Komisijom za izradu novog trogodišnjeg Akcionog plana, koji proizilazi iz Strategije za prevenciju i borbu protiv korupcije ZDK-a, a Misija OSCE-a u BiH pružila je u proteklom period materijalnu te savjetodavnu podršku.

“Danas svjedočimo i novom Akcionom planu, koji će vrlo brzo biti upućen na konsultacije svim organima. Bit će postavljen i na web-stranici, ali će biti postat i relevantnim međunarodnim institucijama i nevladinim organizacijama, kako bismo u konačnici imali što kvalitetniji i bolji Akcioni plan”, kazao je Fejzić.

Ministar pravosuđa i uprave ZDK-a Nebojša Nikolić zahvalio je Misiji OSCE-a, za koju je kazao kako je od samog početka bila “jedini, kontinuirani, istinski partner Vladi ZDK” te se nada da će tako biti i u budućnosti.

Podsjetio je kako je 2016. godine ZDK dobio prvi Tim za borbu protiv korupcije te da su bili prvi kanton koji je imao takav tim, smješten kao sektor u Ministarstvu za pravosuđe i upravu te je evoluirao u zaseban ured, koji kapacitiran te je na sebe preuzeti sve poslove borbe protiv korupcije u tom kantonu.

Vlada ZDK, istakao je, dobila je i sve potrebne saglasnosti za Nacrt zakona o prijavi imovine izabranih dužnosnika u tom kantonu te da bi se uskoro trebao naći i u formi prijedloga na sjednici Vlade te Skupštine.

“Nadam se da će u narednom periodu, na najbolji način i kao što su to radili predstavnici Tima i sektora Ministarstva pravosuđa, nastaviti da radi i Ured”, kazao je ministar Nikolić.

Ured je uz podršku OSCE-a već ranije pripremio dva registra koji proizilaze iz spomenutog nacrta zakona.
“To su Registar imovine i Registar poklona. Sama infrastruktura izrade registara traje po nekoliko mjeseci, a zakon je to predvidio u roku od tri mjeseca”, kazao je Fejzić, navodeči da će oba registra uskoro biti dostupna javnosti.

Prijaviti imovinu

Više od 2.000 nosioca javnih funkcija bit će u obavezi da prijave svoju imovinu.

“Svaki nosilac javne funkcije bit će obavezan da prijavi i imovinu svojih bližih srodnika”, najavio je Fejzić.

Ranije su uspostavili i Registar zaposlenih te Registar imenovanih lica, a u međuvremenu su uspostavili, osim spomenuta dva, još devet drugih registara te ih sada imaju ukupno 13.

Plan za naredni period je izrada Registra javnih nabavki te Registar transfera poticaja, subvencija i transfera iz Budžeta ZDK-a. U tom poslu će im podršku pružiti OSCE.

Vršitelj dužnosti šefa Terenskog ureda u Travniku Misije OSCE-a u BiH Amir Hadžić podsjetio je kako još od 2018. godine pružaju podršku Uredu za borbu protiv korupcije ZDK-a.

“Misija je obezbijedila osnovnu informacionu opremu Uredu za borbu protiv korupcije ZDK-a, uključujući današnju donaciju dva desktop računara. Ova oprema neophodna je za upravljanje internim i javnim bazama podataka, kao što su Registar zaposlenih, Registar imenovanih i interni registri prijava i rizika od korupcije”, kazao je Hadžić.

On je podvukao kako ta međunarodna organizacija ostaje nepokolebljiv partner institucijama u BiH i građanima, radeći zajedno na borbi protiv korupcije te izgradnji prosperitetnije budućnosti.