Za zločine u Bužimu
Bivšim pripadnicima Armije BiH ukupno 36 godina zatvora
Tužiteljica Vedrana Mijović je nakon izricanja presude zatražila da se za sve osuđene izrekne mjera zabrane putovanja i napuštanja boravišta, a presjedavajući Sudskog vijeća Darko Samardžić je naveo da će Sud naknadno donijeti odluku o tom prijedlogu
Sud Bosne i Hercegovine je izrekao presudu kojom su sedmorica bivših pripadnika Armije BiH osuđeni na ukupno 36 godina zatvora zbog ratnog zločina protiv ciivlnog stanovništva i ratnih zarobljenika u Bužimu.
Vahid Bajraktarevuć je osuđen na 12 godina zatvora, Senad Salkić na osam, Zijad Nanić i Esad Kudelić na po pet godina, Husan Mustafić na tri, a Samir i Husein Isaković na po godinu i po zatvora. Nedžad Bapić je oslobođen po svim tačkama optužnice, piše BIRN BiH.
Proglašeni su krivim za zlostavljanje civila i ratnih zarobljenika u improvizovanom zatvoru koji je bio smješten u bivšem hotelu “Radoč” u Bužimu od novembra 1994. do augusta 1995. godine i to Nanić, u svojstvu pomoćnika komandanta za bezbjednost 505. bužimske brigade Petog korpusa ABiH, Kudelić kao komandir voda Vojne policije u komandi 505. bužimske brigade, a Bajraktarević, Salkić, Mustafić, te Samir i Husein Isaković, kao pripadnici Vojne policije ove brigade.
Tužiteljica zatražila da se za sve osuđene izrekne mjera zabrane putovanja i napuštanja boravišta
Zločini su počinjeni nad zarobljenim pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS) i Narodne odbrane Autonomne pokrajine Zapadne Bosne (NOAPZB) te simpatizerima NOAPZB-a.
Bajrakteviću, koji se jedini od optuženih nije pojavio na izricanju presude, će u kaznu biti uračunato vrijeme provedeno u pritvoru.
Tužiteljica Vedrana Mijović je nakon izricanja presude zatražila da se za sve osuđene izrekne mjera zabrane putovanja i napuštanja boravišta, a presjedavajući Sudskog vijeća Darko Samardžić je naveo da će Sud naknadno donijeti odluku o tom prijedlogu.
Mogućnost žalbe Apelacionom odjeljenju Suda BiH
Suđenje u ovom predmetu je počelo 15. marta 2016.
S njima osmoricom je bio optužen i Mehmed Alešević, ali je postupak protiv njega razdvojen, te je 2022. pravosnažno osuđen na pet godina zatvora.
Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Apelacionom odjeljenju Suda BiH.