Porazni podaci
BiH najmanje koristi pomoć EU u regionu, čak ni onu “na tanjiru”?!
Mnoge institucije u BiH ne podnose svoje izvještaje. Iz DEI-ja upozoravaju da je BiH dobila kandidatski status i da mora intezivirati korištenje TAIEX-a
Bosna i Hercegovina je na samom začelju regiona kada je riječ o iskorištenosti pomoći EU radi napredovanja u procesu eurointegracija. Tako i kada je riječ o usklađivanju svog zakonodavstva sa evropskim.
Piše: A. DUČIĆ/ Fokus.ba
Prema informaciji koju je sačinila Direkcija za evropske integracije, a koja je upućena Vijeću ministara BiH, u poređenju sa ostalim zemljama regiona korisnicima TAIEX-a, BiH je među zemljama koje najmanje koriste ovaj instrument pomoći.
Prema izvještaju Evropske komisije o iskorištenosti TAIEX-a za period januar – decembar 2022. godine, Albaniji su odobrene ukupno 23 aplikacije, Crnoj Gori 45 aplikacija, Sjevernoj Makedoniji 30 aplikacija i Republici Srbiji 19 aplikacija. U navedenom periodu Bosni i Hercegovini je odobreno svega 14 aplikacija.
TAIEX (Technical Assistance and Information Exchange Instrument) je instrument kratkoročne tehničke pomoći i razmjene informacija Evropske komisije u pogledu usklađivanja, primjene i provedbe pravne stečevine Evropske unije (acquis).
Obzirom da je Bosna i Hercegovina 15. decembra 2022. godine dobila kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji, iz DEI-ja napominju da je potrebno uzeti u obzir obaveze koje proizilaze iz kandidatskog statusa, te je važno da se intenzivira korištenje ovog instrumenta pomoći u aktuelnom procesu pridruživanja kao i provedbi obaveza preuzetih Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju između Evropskih zajednica i njihovih država članica s jedne, i Bosne i Hercegovine, s druge strane, posebno u smislu člana 70. koji utvrđuje obavezu usklađivanja zakonodavstva Bosne i Hercegovine sa pravnom stečevinom Evropske unije.
Također, u ovoj informaciji stoji da mnoge institucije u Bosni i Hercegovini u izvještajnom periodu nisu podnosile zahtjeve za TAIEX ekspertne misije, te shodno tome nisu dostavile potrebne informacije. Prema podacima kojima raspolaže Direkcija, u izvještajnom periodu podnesena su ukupno 23 zahtjeva za korištenje TAIEX-a, od čega je 14 zahtjeva odobreno, dok je devet zahtjeva odbijeno.
Od ukupnog broja podnesenih zahtjeva, 18 zahtjeva su podnijele institucije Bosne i Hercegovine, četiri zahtjeva institucije iz Republike Srpske, dok je jedan zahtjev podnijela institucija kantona.
Na osnovu analize iskorištenosti TAIEX instrumenta pomoći u Bosni i Hercegovini, Direkcija ističe da institucije u najvećem broju koriste TAIEX u oblasti pravde, slobode i sigurnosti (podneseno deset zahtjeva), slobode kretanja roba (podnesena tri zahtjeva) te zaštite potrošača i transportne politike (podnesena po dva zahtjeva).
Po pozivu Ureda TAIEX-a realizirano je ukupno 12 seminara koji su se održavali u hibridnom formatu, na kojima je učestvovalo 70 državnih službenika iz Bosne i Hercegovine.