Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Bh. parlamentarci pisali Ban Ki-moonu: Usvojite rezoluciju o Srebrenici

BiH

parlamentarna-skupstina-bih

Dvadeset pet poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine uputili su pismo generalnom sekretaru Ujedinjenih naroda Ban Ki-Moonu u kojem ga informiraju da su nedvojbeno dali podršku inicijativi Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske za usvajanje Rezolucije o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici, saznaje Fena.

– Prošlo je dvadeset godina od genocida nad Bošnjacima u Srebrenici. I ovog 11. jula mnoge žrtve će naći svoj konačni smiraj u mamorijalnom centru u Potočarima, a porodice, rodbina, prijatelji i veliki broj dobronamjernih ljudi će odati počast žrtvama najvećeg stradanja u novijoj istoriji svijeta.
Dozvolite da vas upoznamo da je dvadeset pet poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH iz svih konstitutivnih naroda i iz reda ostalih nedvojbeno dalo podršku inicijativi Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske za usvajanje Rezolucije o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici – navodi se u pismu u koje je Fena imala uvid.

Uvjereni smo, dodaje se, da će pravdoljubivi svijet poučen odlukom Međunarodnog suda pravde u Hagu, ali i opredijeljen za izgradnju pravednije i bolje budućnosti za sve građane svijeta, prepoznati i prihvatiti one vrijednosti koje čovječanstvo treba da učini mnogo humanijim i pravednijim.

– Želimo vam, Ekselencijo, i ovom prilikom izraziti naše najiskrenije uvažavanje i uputiti vam zaključke koje podržava i koje je potpisala većina poslanika ovog Doma – navedeno je u pismu koje je potpisalo 25 poslanika u Predstavničkom domu državnog parlamenta.

U jednom od navedenih zaključaka kaže se da „Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH iskazuje poštovanje i razumijevanje prema inicijativi i nastojanjima Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske, s ciljem usvajanja Rezolucije o genocidu nad bošnjačkim stanovništvom u Srebrenici i širenja istine o ovom genocidu u skladu s presudom Međunarodnog suda pravde kao najvišeg pravnog organa Ujedinjenih nacija“.

– Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH poziva sve članice Ujedinjenih nacija da, s ciljem sprečavanja ponavljanja genocida u budućnosti, šire istinu o genocidu u Srebrenici tokom kojeg je u julu 1995. godine na najsvirepiji način ubijeno više od 8.000 dječaka i muškaraca. Nažalost, Srebrenica je bila i ostala evropski i planetarni simbol nemoći međunarodne zajednice da zaštiti stanovništvo u zaštićenoj zoni Ujedinjenih nacija – navodi se u jednom od zaključaka.

U sljedećem zaključku se kaže da „Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH smatra da priznanje genocida u Srebrenici, kao jedinog genocida koji se dogodio u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, predstavlja temelj pomirenja u BiH i na regionalnom planu. U tom kontekstu, inicijativa Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske predstavlja važan doprinos u izgradnji trajnog mira i pomirenja u BiH i regionu“.

U jednom od zaključaka navodi se i da „Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH ocjenjuje da je mogućnost ponavljanja genocida veća ako posljedice već počinjenog genocida u Srebrenici nisu adekvatno sanirane na način kako to nalažu odredbe međunarodnog prava. Zbog toga, presuda najvišeg suda međunarodnog prava ne smije ostati u arhivama Suda, već mora biti dosljedno provedena“.

– Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH smatra da se u Srebrenici i BiH ne ogleda samo prošlost, nego i budućnost cijelog svijeta. Zbog toga je važno da Ujedinjene nacije iskažu čvrsto opredjeljenje, ne samo riječima nego i djelima, da je pravda, ipak, dostižna i da se politikom genocida ne mogu ostvarivati politički ciljevi – jedan je od navedenih zaključaka.

U posljednjem zaključku koji je podržalo ovih 25 poslanika se kaže da „Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, s ciljem izgradnje dobrosusjedskih odnosa, poziva zvaničnike i organe Republike Srbije da, napokon, priznaju međunarodnu odgovornost svojih državnih organa za povrede Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida onako kako je utvrđeno u presudi Međunarodnog suda pravde. U tom smislu, za budućnost regiona važno je da Republika Srbija prekine politiku negiranja genocida u Srebrenici, kao i da iskaže nedvosmislenu namjeru da raskine s politikom kršenja Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida koja je, između ostalog, dovela do odluke Međunarodnog suda pravde koji je presudio da je Srbija jedina evropska državu koja je nakon Drugog svjetskog rata prekršila član 2. Konvencije o genocidu“.

Pismo generalnom sekretaru Ujedinjenih naroda Ban Ki-Moonu potpisali su poslanici: SDP-a BiH Denis Bećirović, Mirsad Mešić, Saša Magazinović, SDA Šefik Džaferović, Asim Sarajlić, Šemsudin Mehmedović, Sadik Ahmetović, Safer Demirović, Amir Fazlić, Nermina Kapetanović, Hazim Rančić, Salko Sokolović, Senad Šepić, Demokratske fronte Damir Bećirović, Maja Gasal Vražalica, Mensura Beganović, Željko Komšić, Hanka Vajzović, SBB-a BiH Mirsad Đonlagić, Mirsad Isaković, Damir Arnaut, Fehim Škaljić, HDZ-a 1990 Dijana Zelenika, BPS-a Zaim Backović i A-SDA Jasmin Emrić.