Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Bh. gradovi “procvjetali” na Međunarodni dan žena

8. mart – Sarajevo

Ulice gradova Bosne i Hercegovine su na 8. mart, Međunarodni dan žena, kao i svake godine prepune uličnih prodavača cvijeća kao i žena i djevojaka koje u rukama nose cvijet koje su dobile na poklon ili ga žele nekome pokloniti.

Ulični prodavači još rano jutros iznijeli su svoje tezge na sarajevske gradske ulice dok muškarci svih uzrasta i dobi nose cvijeće i poklone za svoje majke, supruge, kćerke, djevojke, radne kolegice… Prodavači dodaju kako su zadovoljni potražnjom, a kupci ponudom koja se prostire od karanfila, ruža, orhideja, zumbula, narcisa i ljiljana do cvatućeg kućnog cvijeća u saksijama.

Povodom Međunarodnog dana žena, 8. marta danas je banjalučkom Trgu Krajine osvanulo mnogo prodavaca i kupaca prikladnih poklona za ljepši pol.

Na najvećem broju štandova postavljenih ovim povodom, prodaje se cvijeće, a nude se i drugi proizvodi od kozmetike, šalova, do raznih ručno rađenih predmeta.

Banjalučanin Slobodan Brković jutros je požurio da obraduje kćerke i priju. Za ovaj praznik kaže da je značajan i dobar, samo nije zadovoljan jer više nisu iste mogućnosti kao prije za proslavu.

“Za 8. mart obavezno kupujem cvijeće, ponekad i na druge datume, ali imam svojih ruža i karanfila, onda češće obradujem žene u svojoj porodici”, rekao je Brković.

Duška Milidrag uvijek se, kaže, raduje ovom prazniku, jer ga muški dio porodice nikada ne zaboravi, a osim od njih dobije poklon i od preduzeća u kojem radi.

“Ovo je važan dan, kada nam muškarci u jednom danu zahvale za sve što smo za njih uradile do sada”, rekla je ona.

Na pitanje kako ocjenjuje položaj žena u današnjem vremenu rekla je da često preko sredstava informisanja čuje da neke žene nisu zaštićene i osjećaju se ugroženo. Kod nje to nije slučaj jer se ni u porodici ni na poslu ne osjeća manje važna.

“Jedino vidim u organima držane uprave i vlasti žene su manje zastupljene. Možda to nije zato što nam muškarci to ne dopuštaju nego jednostavno sama uloga žene je takva da mi ne možemo toliko da se posvetimo, svojim pravima dobile smo duple i trostruke obaveze”, kaže Duška Milidrag.

Povodom Dana žena, osim cvjećara, u skoro svakom tuzlanskom naselju postavljeni su štandovi na kojima se prodaje cvijeće. Od prodavača saznajemo da se cijene cvijeća kreću u prosjeku od 1,5 KM koliko košta karanfil do 10 KM koliko kupci izdvajaju za manje bukete i lijepo aranžirane korpice.

Građani se slažu da je atmosfera na ulicama Tuzle tokom Dana žena veselija, a i da je grad “procvjetao”.

Nadina Joldić kupila je cvijeće za mamu i njenu kolegicu, a za AA kazala je da tokom ovog praznika posvećuje više pažnje starijim ženama.

“Ovaj je datum značajan po tome što su se žene izborile za koliko-toliko nediskriminirajući status u društvu. Koliko se to poštuje, nisam sigurna. Ipak, ono što je dobro, a što sam primijetila jeste to da je grad mnogo ljepši uz obilje cvijeća koje možemo vidjeti na svakom koraku. Bilo bi dobro kada bismo češće mogli uživati u ovim slikovitim prizorima”, navela je Joldić.

Hazim Šarić jutros je krenuo da obavi ljekarski pregled, pa je svojoj doktorici kupio karanfil, a supruzi Taibi ljubičice u saksiji.

“Prilikom povratka kući kupit ću supruzi i neki slatkiš koji ćemo zajedno pojesti. Poručujem svima da paze svoje kćerke, djevojke, žene, sestre i kolegice. Bilo bi dobro da se ustali navika da za Osmi mart izlaze parovi. Ako su u mogućnosti, muževi neka danas ženu izvedu barem u slastičarnu na kafu. Ako to ne mogu, neka im negdje uberu kaćunak ili visibabu. Nije važan poklon, bitno je da se na neki način ovaj praznik obilježi”, poručio je Šarić.

Međunarodni dan žena je po prvi put obilježen 28. februara 1909. godine, i to u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) na osnovu Deklaracije koju je donijela Socijalistička partija te zemlje. Od 1975. Ujedinjeni narodi (UN) službeno obilježavaju 8. mart kao Međunarodni dan žena.