Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Prof. dr. Esad Bajtal za Fokus

Bajtal o vakcinaciji bh. građana u Srbiji: Poniženje, vladajući neka odmah siđu s vlasti

esad-bajtal6

Građani imaju pravo da traže sebi spasa, ali je nedopustivo da moraju tražiti spasa, tamo odakle im je do jučer kraj dolazio, smrt dolazila. Ja ne mislim nigdje ići da me neko spašava, nisam spreman da se povinem, da se pognem, da se sagnem, da ga molim da me spašava i spreman sam zadnju cijenu platiti u ovoj zemlji, ali neko za to mora odgovarati, kaže Bajtal

Profesor dr. Esad Bajtal, sociolog i politički analitičar za Fokus je komentirao masovni odlazak građana na vakcinaciju u Srbiju, odnosno šutnju države BiH na ovu pojavu i situaciju u koju su vlasti naše zemlje dovele građane da spas moraju tražiti izvan granica svoje domovine.

RAZGOVARALA: Semira DEGIRMENDŽIĆ

Ugledni profesor pojašnjava zašto je za njega poniženje da moli bilo koga da ga spasi u susjednoj zemlji, te naglašava zašto je u histroijskom kontekstu važno da se vlast, a naročito SDA očituju o tome da im građani idu na vakcinaciju u zemlju koju je BiH tužila za agresiju.

RUČAK KOD KOMŠIJE

-Treba malo moralno stvari posmatrati, treba principijelno stvari posmatrati. Ako neko iz svoje kuće ide susjedu na ručak treba se pitati šta je s domaćinom. Zašto ne jede kod svoje kuće, ima li šta da jede? Ako nema, ko je kriv zašto nema, jer susjed nije dužan da ga izdržava. Ako pristaje da ga primi na ručak, a ne zove ga, nego pristaje da ga primi, onda se valja pitati o logici tog gesta, o računici tog gesta. Šta se događa? Neko mora odgovoriti svojim građanima zašto ih ne štiti ovdje i zašto ih bez nadoknade troškove pušta da idu tamo negdje, da traže sebi rješenje. Sve su to stvari za raspravu, za pitanja i traženje odgovora od onih koji su dužni da ih daju. Dakle, neko ima obavezu da da odgovor zašto stvari stoje ovako kako stoje, zašto neko ponižava građane da idu susjedu na ručak, odnosno da idu u drugu zemlju da se vakciniše – kaže Bajtal.

Profesor Bajtal dalje naglašava da posmatrajući i u historijskom kontekstu ovaj trenutak u kojem su vlasti BiH prešutno i zatvarajući oči i uši pred činjenicama prepustili sudbinu svojih građana susjednoj zemlji koju je BiH i svojevremeno tužila pred Međunarodnim sudom u Hagu za agresiju veoma je važan za to kako će se političari ubuduće odnositi prema tom pitanju.

-Povijesni kontekst govori svoje. Idete da vas liječi onaj koji vas je do jučer htio sve do jednog pobiti. Kako se to zove? Ja stvari postavljam logički, uopšte me ne zanima ideološka dimenzija priče. Ali idete da vas spašava onaj koji vas je do jučer ubijao i vi ga zvanično još uvijek politički optužujete za taj gest ubijanja, agresije, a puštaš građane da idu sebi tražiti spas kod agresora. Onda neka završe s tom retorikom i neka kažu da je to bio građanski rat, da je to bio vjerski rat i neka ljudi idu i traže sebi spasa. A ako pričaju o agresiji, govorim o vladajućoj stranci koja kao štiti naciju, onda neka se odluče ili za jedno ili za drugo. Ili imate posla s agresorom ili nemate. Mora se voditi računa o kontekstu – pojašnjava Bajtal.

NEKA ODMAH SIĐU S VLASTI, ILI NE ZNAJU ILI LAŽU

S druge strane, ističe Bajtal, u ovom slučaju mora se odvojiti odluka građana i ponašanje države, odnosno vlasti. On sam kaže da ne bi išao u Srbiju nikoga moliti da ga spasi.

-Naravno, da ne upadnemo u zamku. Svako individualno kao građanin, kao čovjek ima pravo da traži sebi spas, ali mi govorimo o oficijelnom okviru. O okviru jedne politike, jednog politikanstva koje se tako licemjerno postavlja u ukupnoj situaciji. Građani imaju pravo da idu, ali postoje oni koji imaju pravo da ne idu i neće otići. Niko ih ne može prisiliti. Dakle, sve se mora razjasniti da se dobije idejna pozadina cijele priče. Građani imaju pravo da traže sebi spasa, ali je nedopustivo da je neko takvu atmosferu i klimu postavio da oni moraju ići tamo tražiti spasa, tamo odakle im je do jučer kraj dolazio, smrt dolazila. Neko za to mora odgovarati. Ja ne mislim nigdje ići da me neko spašava, niti je taj dužan da to čini, ma kako ga ja zvao i šta mislio o njemu, nije dužan da to čini. A, ako nije dužan, ja nisam spreman da se povinem, da se pognem, da se sagnem, da ga molim da me spašava. Sam odlazak je već molba, dolazak nekome na noge ko nije dužan da vodi računa o tebi, da te spašava je molba. To je već podaništvo. I na taj način se poručuje “došao sam vama da me spasite”. Ja nisam spreman da molim nikoga i spreman sam zadnju cijenu platiti. U ovoj zemlji i u ovakvoj državi, ali neko mora odgovarati za to – ističe Bajtal.

Na konstataciju da nam nijedna institucija, odnosno ni Vijeće ministara BiH, niti Vlada FBiH, kao ni Predsjedništvo BiH kojima smo jučer uputili upite da se izjasne o tome što su građani BiH primorani ići u Srbiju na vakcinaciju, nije odgovorila izuzev Ministarstva civilnih poslova BiH iz kojeg su nam rekli da im nije poznato da građani idu u Beograd na vakcinaciju, profesor Bjatal kaže da je to sramotno.

-Taj odgovor iz Ministarstva civilnih poslova, koji su nadležni za poslove građana, civila da nisu upoznati puno govori. Ako obični građani znaju ono što bi Ministarstvo trebalo znati prije njih, onda se postavlja pitanje, ko tamo radi? Treba ispitati sposobnost onih koji tamo rade, ako to ne znaju, šta onda znaju. Kako će raditi s civilma, kako će se baviti civilnim ključnim problemima, a ključni civilni problem u ovom trenutku je problem zdravlja civila BiH, odnosno građana BiH. I oni ne znaju. Dakle, odmah siđite s vlasti. Ne možete raditi vi koji ne znate. Nemate pravo, ni moralno ni zakonsko. Valjda se podrazumijeva neka vrsta znanja u Ministarstvu. A, ako znaju, a govore da ne znaju, onda nas lažu. Onda se postavlja moralno pitanje, mogu li lažovi raditi tamo gdje rade. Dakle, ili ne znate ili lažete. I u jednom i u drugom slučaju nije vam mjesto u Ministarstvu. E, to su pitanja iznad forme. Ovo su logička pitanja i treba ih postavljati – ističe profesor Bajtal.

Također, profesor Bajtal smatra da situacija u kojoj građani masovno odlaze na vakcinaciju u Srbiju nekome odgovara.

-Nekom odgovara da se pritisak smanji, jer oni nisu obezbijedili ono što su morali obezbijediti, a nekom čak i ideološki odgovara. To dodikovsko-čovićevskoj ideološkoj liniji odgovora da se ide spas tražiti negdje izvan ove zemlje koju oni i onako ne priznaju, koja je nesposobna, o državi govorim, ne o zemlji – zaključuje profesor Bajtal.