Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Ilegalni zatvor u BiH

“Austrijski Guantanamo” u Bihaću mora biti uklonjen: “Ovo je pobjeda pravde”

ilegalni zatvor kamp lipa
Ustupljena fotografija/SOS Balkanroute

Zatvor je 2023. izgradio Internacionalni centar za migracijske politike (ICMPD) blizak islamofobnoj austrijskoj Pučkoj stranci

Ilegalni zatvor izgrađen u izbjegličkom kampu Lipa nedaleko od Bihaća, koji je dobio nadimak „austrijski Guantanamo“, mora biti uklonjen. To je zaključak rješenja Građevinske inspekcije grada Bihaća, koje je jučer u Beču prvi put predstavljeno široj evropskoj javnosti.

Na press konferenciji Amnesty Internationala i SOS Balkanroute, gostovao je i državni ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić. Rješenje potvrđuje ono što su iznosili Hurtić i SOS Balkanroute još 2023. o zatvoru u Lipi. Zatvor je izgrađen bez građevinske dozvole i pravne osnove, a plaćen je sa 500.000 eura iz fondova Evropske komisije. Sam kamp Lipa finansiran je dvotrećinski iz Austrije, odnosno s 1,1 miliona eura novca poreznih obveznika Austrije.

„Na vama je da provjeravate kako se troše vaša javna novčana sredstva, da pošaljete finansijsku inspekciju i provjerite šta se događa s javnim novcem, zašto odlazi novac u ruševine. Sasvim je jasno da je ovdje korišten vaš novac da bi se ilegalno izgradilo nešto u tuđoj zemlji, i to bez građevinske i urbanističke dozvole“, poručio je ministar Hurtić pred austrijskim novinarima, među kojima je bila i nacionalna televizija ORF.

Predviđeno rušenje zatvora bit će u subotu proslavljeno u bečkoj Areni, gdje bečka nevladina organizacija SOS Balkanroute slavi svoj peti rođendan. Ova inicijativa od 2019. djeluje i pomaže u Bosni i Hercegovini, kako migrantskoj, tako i lokalnoj populaciji u izazovima koje donose migrantske krize.

Zatvor je 2023. izgradio Internacionalni centar za migracijske politike (ICMPD) blizak islamofobnoj austrijskoj Pučkoj stranci.

„Ovo je pobjeda ljudskih prava, pobjeda pravde, ne samo za izbjeglice i migrante, nego za sve one koji se bore za prava migranata i izbjeglica“, izjavila je šefica austrijskog Amnestyja Shoura Hashemi.

Petar Rosandić, predsjednik SOS Balkanroute, rekao je kako bi rješenje grada Bihaća trebalo alarmirati institucije Austrije i EU, čiji je novac uložen u projekat koji će se rušiti.

Ministarstvo sigurnosti uložilo je žalbu na rješenje.