Mreža za izgradnju mira
Antifašizam je naša temeljna vrijednost
Iako u BiH postoje dugogodišnji napori u izgradnji mira, nažalost još uvijek bh. društvo karakteriše svakodnevnica u kojoj su zastupljene etno-nacionalne politike, fašistička obilježja i murali ratnim zločincima koji su istaknuti na ulicama, govor mržnje i zločini iz mržnje prema ranjivim grupama
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma Mreža za igradnju mira povodom podsjeća da su različiti oblici fašizma još uvijek svuda oko nas, da antifašistička borba nije prestala, ali i da svako ima odgovornost u borbi protiv različitih oblika fašizma kojim smo izloženi.
Generalna skupština UN-a je 01. novembra 2005. godine donijela Rezoluciju o obilježavanju 9. novembra kao Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta. Rezolucija apeluje na sve članice UN-a da poštuju sjećanje na žrtve Holokausta i ohrabruje razvoj obrazovnih programa o historiji Holokausta, kako bi se iskazala odlučnost u borbi protiv sprječavanja genocida i svih oblika antisemitizma, rasizma i ksenofobije u budućnosti.
Iz Mreže za izgradnju mira su naglasili da svakodnevno podsjećaju građane i građanke BiH na važnost očuvanja antifašističkog nasiljeđa, ali i antifašističku borbu, koja još uvijek traje. Za Mrežu za izgradnju mira i njene članice antifašizam je jedna od temeljnih vriejdnosti, stoga kao svoju zadaću vide motiviranje i davanje podrške građanima i građankama da istraju u borbi protiv svake vrste fašizma, antisemitizma, nacionalizma, mržnje i podjela.
Iako u BiH postoje dugogodišnji napori u izgradnji mira, nažalost još uvijek bh. društvo karakteriše svakodnevnica u kojoj su zastupljene etno-nacionalne politike, fašistička obilježja i murali ratnim zločincima koji su istaknuti na ulicama, govor mržnje i zločini iz mržnje prema ranjivim grupama. U BiH je korištenje ratnohuškačke retorike normalizirano, a isto građane i građanke BiH drži u konstantnom strahu, mržnja prema “drugom i drugačijem” je podržavana od strane sistema, a svi koji se ne uklapaju u nametnute društvene norme izloženi su stereotipima, predrasudama, diskriminaciji i nasilju o kojem se mnogi boje govoriti.
Mreža za izgradnju mira podsjeća vladajuće strukture da moraju opravdati povjerenje koje im je ukazano na izborima. Političke stranke imaju odgovornost da prestanu voditi politiku koja donosi dalje podjele, nego onu koja je usmjerena na potrebe društva koje predstavlja, potrebe svakog pojedinca i svake pojedinke. Mreža za izgradnju mira će nastaviti ulagati napore da se bosanskohercegovačko društvo posveti izgradnji održivog mira, jačanju povjerenja te još jačoj i odlučnijoj borbi protiv svake vrste fašizma i antisemitizma.