Po svim parametrima
Analitičari za Fokus: Ruski ambasador bi trebao biti proglašen nepoželjnom osobom u BiH
Kožljak: Ne samo aktuelni ambasador Rusije već i raniji u zadnjih desetak godina veoma destruktivno djeluju u BiH. Kržalić: Potreban jači djelovanje institucija BiH
Ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov bi po svim parametrima trebao biti proglašen „personom non grata“ odnosno nepoželjnom osobom, tvrde vojni i sigurnosni analitičari u razgovoru za Fokus.ba.
Naime, takvih zahtjeva već ima, kako iz Parlamenta BiH, tako i od pojedinih političkih subjekata. Predsjedništvo BiH daje, međutim, zadnju riječ kada se radi o proglašenju ovog ambasadora nepoželjnom osobom odnosno o njegovom protjerivanju iz BiH.
Piše: A. Dučić
Bivši predstavnik BiH u NATO-u Alija Kožljak u izjavi za Fokus.ba navodi da ne samo aktuelni ambasador Rusije već i ambasadori te države u zadnjih desetak godina veoma proaktivno i destruktivno djeluju u BiH.
– Tim svojim djelovanjem podržavaju i secesionističke namjere pojedinaca u BiH i direktno čine štetu BiH, kako na međunarodnom planu tako i po pitanju unutrašnjih odnosa. U normalnim okolnostima čak i BiH kao država bila bi pitana da poduzme konkretne mjere koje uključuju i eventualno proglašenje takvih ambasadora personama non grata jer imamo činjenicu da je takvo djelovanje direktno usmjereno na rušenje efikasnosti institucija Bosne i Hercegovine – kaže Kožljak.
Direktor Centra za sigurnosne institucije BiH Armin Kržalić kaže da istupi Kalabuhova izlaze izvan okvira diplomatskih aktivnosti.
– Ono što je karakteristično za BiH jeste da smo imali i do sada dosta slučajeva kada su se ne samo predstavnici Ruske ambasade nego i drugih ambasada miješali u unutrašnje stvari i suverenitet BiH. Naravno da imamo jedan jači pristup suverenosti BiH od strane institucija da bi takve osobe, i u ovom slučaju sam ambasador bio proglašen nepoželjnom osobom ili bi barem dobio neka upozorenja da djeluje van svojih okvira – ističe Kržalić.
Ovi zahtjevi se ponovo čine opravdanim nakon posljednje informacije iz Rusije, plasirane bez ikakvih dokaza, da se 167 osoba iz BiH od početka ruske invazije borilo na strani Ukrajine. Prema istraživanju portala Radio Slobodna Evropa Ministarstvo sigurnosti BiH nema informacija da se ijedan državljanin BiH borio na strani Ukrajine.
– Riječ je o sveokupnim nastojanjima Ruske Federacije da pokaže svoju moć u zemljama istočne Evrope, a također i na Zapadnom Balkanu i na taj način da ujedno spriječi i širenje NATO-a na istok. I to je činjenica. Da bi to ostvarila, Ruska Federacija čak poduzima vrlo često i neke metode koje bi se moglo protumačiti kao kasično propagandno i psihološko djelovanje. Vrlo često je to hibridno ratovanje koje je aktuelno na ovom području od Ruske Federacije još od 2014. godine. Čak i tada kada je Ruska Federacija završila sa aneksijom Krima, veoma vješto je koristila područje Zapadnog Balkana i BiH da bi odvukla pažnju Zapada na ovo područje, a svoje efikasno djelovanje fokusirala na područje Krima – ističe Kožljak.
I tada se, kaže on, govorilo o nekim borcima, stranim plaćenicima i špekuliralo se sa podacima da su među stranim plaćenicima i državljani BiH.
– Ne ulazeći u istinitost ovog podatka itekako je značajno navesti da Rusija nastavlja svoje djelovanje u BiH, čak usmjeravajući ga na taj način i na podrivanje sigurnosti u državi. Ovo je direktno podrivanje sigurnosti u BiH. Rusko djelovanje u BiH je na ovaj način potvrđeno kao dio jednog sveobuhvatnog poduhvata Rusije kako bi ostvarila svoje strateške ciljeve – kaže naš sagovornik.
Kržalić, s druge strane, naglašava, da ako već Rusija ima informacije trebala bi putem diplomatske mreže institucijama dostaviti informacije ko su te osobe.
– Sve drugo bi bilo propaganda i pokušaj da se i na ovakav način direktno utječe i udara na državne institucije BiH – mišljenja je Kržalić.