Advokat porodice Dragičević: 500 dana nedjelotvorne istrage o Davidovom ubistvu
Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Ifet Feraget

Advokat porodice Dragičević: 500 dana nedjelotvorne istrage o Davidovom ubistvu

feraget (1)

Ni 13 mjeseci nakon donošenja naredbe o sprovođenju istrage nema tužilačke odluke

Računajući od 24. marta 2018. godine kada je na ušću potoka Crkvena (kanalizacija) u rijeku Vrbas u Banja Luci, pronađeno ukočeno i beživotno tijelo Davida Dragičevića, sa brojnim povredama, koje su više nego jasno upućivale da se radi o ubistvu, dana 6. 8. 2019. godine se navršava punih 500 dana kako Okružno javno tužilaštvo u Banja Luci (OJT BL) vodi potpuno nedjelotvornu i neodgovarajuću istragu u ovom slučaju, kaže advokata Ifet Feraget koji zastupa porodicu ubijenog mladića.

Feraget napominje da je 500 dana već evidentno permanentno kršenje zakona i Ustava BiH u slučaju „otmice i teškog ubistva Davida Dragičevića”. Mladićev otac je 18. marta 2018. godine MUP RS prijavio nestanak svog sina.

“Posmatrano iz perspektive dosada provedenih reformi u oblasti pravosuđa slučaj David Dragičević (a prije njega i slučaj Dženan Memić) najbolje pokazuje da te reforme ne samo da nisu dale nikakve rezultate nego su još više unazadile stanje u pravosuđu. Umjesto nezavisnog, odgovornog i profesionalnog pravosuđa dobili smo jedno neevropsko pravosuđe čijim procesima upravlja pravosudna mafija”, kaže Feraget.

“Suprotno zahtjevima čl. 2. Evropske konvencije o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda (EKLJP), kojim se štiti najvažnije ljudsko pravo, a to je pravo na život, a koja se u Bosni i Hercegovini, u skladu sa članom II. stav 2. Ustava Bosne i Hercegovine, direktno primjenjuje i ima prioritet nad svim ostalim zakonima, OJT BL u ovom slučaju ne vodi djelotvornu istragu, tj. takvu istragu koja je zasnovana na stvarnim okolnostima slučaja i poznatim dokazima, nego istragu vodi na osnovu izmišljenih okolnosti i podmetnutih dokaza koji su na pres konferenciji dana 26. 3. 2018. godine prezentirani od tada jednog od čelnih ljudi MUP-a RS, Darka Ilića, tada u svojstvu načelnika Odjeljenja za organizirani i druge oblike teškog kriminaliteta, i patologa prof. dr. Željka Karana iz Banja Luke, kada je izrečen čitav niz neistina koje su imale za cilj da kriminaliziraju Davida Dragičevića, navodi advokat Feraget.

Objašnjava da je prvih 100 dana istragu vodio MUP RS, a zatim je OJT BL nastavilo istragu upravo u skladu sa navodima sa te „kriminalne konferencije za štampu, što je potpuno nezakonito jer istragu od početka mora voditi i nad njom nadzor vršiti tužilaštvo tj. OJT BL kako bi se zakonito pribavili dokazi i utvrdile sve relevantne činjenice, a nikako MUP RS.

“Nakon kriminalne konferencije za štampu ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač je 29.03.2018. godine OJT BL podnio Izvještaj o smrti Davida Dragičevića, u kojem navodi da u ovom slučaju ne postoje elementi krivičnog djela nego se radi o zadesnoj smrti, te je od glavnog tužioca OJT BL Želimira Lepira nezakonito tražio donošenje naredbe o neprovođenju istrage. Opštepoznato je da su u međuvremenu demantovane sve okolnosti sa navedene kriminalne konferencije za štampu koje su imale za cilj kriminalizaciju Davida Dragičevića”, kaže Feraget.

On navodi da je to tužilaštvo moralo blagovremeno poduzeti sve potrebne i razumne mjere radi pribavljanja i osiguravanja dokaza u ovom slučaju, utvrditi kako je uopšte došlo do održavanja konferencije za štampu MUP RS, koja je održana bez znanja i dozvole OJT BL, kako je došlo do nestanka dokaza, podmetanja dokaza, kako je došlo do nezakonitog pribavljanja dokaza, te utvrditi okolnosti koje ukazuju na moguću povezanost pripadnika MUP RS sa ubistvom Davida Dragičevića.

„I pored toga što je inicijalna faktografija već predstavljala dovoljan osnov sumnje da se radi o teškom ubistvu, OJT BL je naredbu o provođenju istrage donijelo pod pritiskom javnosti tek 29.06.2018. godine, dakle nakon više od 100 dana od samog događaja, uz obrazloženje da ranije nije postojao osnov sumnje da se radi uopšte o krivičnom djelu, pa samim tim niti o ubistvu. Takav zaključak OJT BL je potpuno neprihvatljiv i predstavlja tešku zloupotrebu tužilačkih ovlaštenja jer prema EKLJP i Zakonu o krivičnom postupku Republike Srpske (ZKP RS) za osnov sumnje je dovoljno postojanje okolnosti koje samo ukazuju na mogućnost da je izvršeno krivično djelo”, kaže Feraget dodavši da još uvijek nije pokrenuta djelotvorna istraga koja bi mogla dati odgovor da li su pripadnici MUP RS povezani sa ubistvom Davida Dragičevića.

Ni 13 mjeseci nakon donošenja naredbe o sprovođenju istrage nema tužilačke odluke.

„Nažalost, prema našim zakonima o krivičnom postupku oštećeni (majka Suzana Radanović i otac Davor Dragičević) nemaju svojstvo stranke, niti zakonsku mogućnost da utiču na tok istrage! Obzirom da OJT BL istragu vodi u pogrešnom pravcu nije za očekivati da će doći do podizanja optužnice jer očigledno je da je cilj ovakve istrage samo protek vremena (isto je i u slučaju Dženan Memić)”, kaže Feraget.

Advokat porodice ubijenog mladića je 15.03.2019. godine Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine podnio apelaciju protiv jedine dvije odluke koje je oštećeni Davor Dragičević do sada dobio.
„I to protiv naredbe Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala o obustavljanju istrage protiv vještaka sudske medicine osumnjičenog Željka Karana, zbog krivičnih djela Zloupotreba službenog položaja ili ovlašćenja iz člana 315. Krivičnog zakonika Republike Srpske i Nesavjestan rad u službi iz člana 322. Krivičnog zakonika Republike Srpske, i naredbe o nesprovođenju istrage protiv Darka Ilića, Dubravka Kremenovića i drugih pripadnika MUP RS, zbog krivičnog djela Teško ubistvo iz člana 125. stav 2. Krivičnog zakonika Republike Srpske.“

Feraget navodi i da još uvijek ne reaguje Tužilaštvo BiH koje bi trebalo provesti „istragu o istrazi“ i utvrditi propuste glavnog tužioca Želimira Lepira i postupajućeg tužioca Dalibora Vreće. Radi se o slučaju kojim je nanesena ogromna šteta interesima države BiH u svijetu.

„Pod tim podrazumijevam utvrđivanje svih okolnosti pod kojima je došlo do toga da se umjesto djelotvorne i odgovarajuće istrage, zasnovane na stvarnim okolnostima slučaja i poznatim dokazima, istraga vodi na osnovu izmišljenih okolnosti prezentiranih na pomenutoj kriminalnoj konferenciji za štampu. Naime, više je nego jasno da onaj ko podmeće dokaze i opstruiše istragu ubistva sasvim sigurno ima i informacije o tome ko je ubica (tj. koga se štiti podmetanjem dokaza)“, navodi Feraget.