signal
Aplikacija za dopisivanje stala uz demonstrante: Zamućuje lica na fotografijama
End-to-end enkripcija omogućava da sadržaj razgovora bude dostupan samo onima koji u njemu učestvuju, a neke od ovih aplikacija nude i zaštitu lozinkom
Aplikacije za dopisivanje koje nude end-to-end enkripciju su sve popularnije tokom protesta širom svijeta.
End-to-end enkripcija omogućava da sadržaj razgovora bude dostupan samo onima koji u njemu učestvuju, a neke od ovih aplikacija nude i zaštitu lozinkom. To, na primjer, podržavaju WhatsApp, iMessage, Telegram i Signal.
Prošle godine, tokom protesta u Hong Kongu, Telegram je postao popularan. Sada je došlo vrijeme da Signal dobije na značaju u SAD, gdje ga sve više ljudi preuzima od kako su počeli protesti izazvani ubistvom Georgea Floyda prošle sedmice.
Iz tog razloga, Signal je uveo novu funkciju. U pitanju je alat koji automatski zamućuje lica na fotografijama.
We built ObscuraCam with @witnessorg 10 years ago to enable “auto-blur faces” on smartphones…. now @SignalApp supports that directly in their photo tools. AWESOME. Signal is your best option for secure, visually private photo capture and sharing: https://t.co/AtolvafFaw pic.twitter.com/ksR52qaUJl
— Guardian Project (@guardianproject) June 4, 2020
“Jedna stvar je sada jasna: Prilično je zgodno kada u 2020. godini možete da sakrijete svoje lice”, objasnisu na blogu ove aplikacije, dodavši da u potpunosti podržavaju borbu protiv rasizma.
Alat za zamućivanje lica ugrađen je u najnoviju verziju za Android i iOS. Automatski detetktuje lica i onda ih “bluruje”. Čak i ako se desi da propusti poneko lice, korisnici mogu sami da ga označe. Sva obrada se vrši na uređaju, a podaci ne odlaze van telefona.