Pariz 2024

Basket 3×3: Nizozemci u zadnjoj sekundi produžetka do zlata. Zlato i za Njemice

Viđen je dramatičan kraj ovog duela, kakav i dolikuje Olimpijskim igrama

Nizozemski košarkaši pobjednici su drugog olimpijskog turnira u košarci 3×3, a finalni dvoboj protiv Francuza odlučio je Worthy de Jongu posljednjoj sekundi produžetka, kad je pogodio dvicu za 18:17 i donio svojoj momčadi zlatnu medalju.

Nizozemci i Francuzi su bili iznimno uvjerljivi u svojim polufinalnim nastupima. Francuska je sa 21-14 pobijedila Latviju, osvajače zlatne medalje prije tri godine u Tokiju, dok su Nizozemci sa 20-9 nadigrali reprezentativce Litve.

Viđen je dramatičan kraj ovog duela, kakav i dolikuje Olimpijskim igrama. Odluka o pobjedniku pala je u produžecima kada je Worthy de Jong u zadnjoj sekundi preko ruke pogodio dvicu s osam metara za konačnih 18:17 i zlatnu medalju.

U baltičkom obračunu Litvanci su sa 21:18 svladali Latvijce i osvojili bronzanu medalju.

Njemice najbolje

Ženska reprezentacija Njemačke u basketu 3×3 osvojila je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu, pošto je u finalu pobijedila selekciju Španije rezultatom 17:16.

Najefikasnija u reprezentaciji Njemačke bila je Sonja Greinacher koja je postigla pet poena.
U selekciji Španije istakla se Juana Camilion sa šest poena.

Reprezentacija SAD je osvojila bronzanu medalju, pošto je pobijedila Kanadu rezultatom 16:13.