Šta to sudije rade?
Zekić ne bi bio prvak ni da na terenu ima kompletnu postavu Real Madrida
o analizama sudijskog eksperta Harisa Kaljanca na tamošnjoj Areni Sport, Sarajevo je prošle jeseni bilo “unakaženo” pogreškama “djelitelja pravde”
Sudije su uvijek bili i zauvijek će ostati omiljena tema SuperSport HNL-a, piše Jutarnji.hr. To je navika koju nikad nećemo iskorijeniti, iako se već nekoliko godina suđenje u ligi značajno promijenilo i popravilo. Ako ništa, značajno je poštenije nego što je nekad bilo.
Pogrešaka i rasprava će uvijek biti
Pogrešaka i rasprava uvijek će biti. Nogomet je takav sport, jer ruka može imati milion položaja, baš kao što se i dueli mogu dogoditi na milion načina. Da ne pričamo o intenzitetu…
Međutim, kad nakon posljednjeg jesenskog kola podvučemo crtu, vjerovatno ćemo se složiti da je svih 10 klubova bilo u podjednakom tretmanu. Na jednoj utakmici ti sudijske pogreške nešto donesu, na drugoj odnesu. OK, vjerovatno su Slaven Belupu odnijele više nego ostalima, ali u Koprivnici niko zbog toga nije radio dramu, barem ne javno.
Dapače, s dolaskom sjajnog trenera Marija Kovačevića ekipa je počela igrati potpuno drugačiji nogomet i u 12 kola osvojila je 19 bodova. Prije toga je u pet kola osvojila – jedan. Sudije su ostali isti, što samo potvrđuje da nije Slaven zbog njihovih pogrešaka bio tako slab. Nije igrao dobro i kad je to promijenio rezultati su brzo došli. Nakon 17 odigranih kola stanje na tablici u našoj ligi je u velikoj mjeri pravedno, odnosno odgovara igrama koje su ekipe prezentirale. Sudije nisu ništa presudno skrojili, a to je uvijek najvažnije.
Što bi – primjerice – trener Sarajeva Zoran Zekić dao da mu u Bosni i Hercegovini sude hrvatske sudije? Zekić je sa svojom ekipom jesen odradio na trećem mjestu, osvojivši 38 bodova u 17 kola (vodeći Zrinjski bježi mu šest bodova). Međutim, po analizama sudijskog eksperta Harisa Kaljanca na tamošnjoj Areni Sport, Sarajevo je prošle jeseni bilo “unakaženo” pogreškama “djelitelja pravde”.
Kaljanac je u svojim analizama podvukao da je Sarajevo čak 13 puta bilo oštećeno sudijskim pogreškama. Nije mu svirano šest jedanaesteraca, tri regularna gola nisu mu priznata, dva neregularna koje su suparnici zabili bili su priznati, dva crvena kartona suparnika nisu dosuđena…
Nesvirani penali, crveni kartoni
Protiv vodećeg Zrinjskog nije Sarajevu dosuđen penal, a klubu iz Mostara priznat je neregularan gol. Protiv drugoplasiranog Borca iz Banja Luke (41 bod) nije mu sviran penal, a igraču Borca nije dosuđen crveni karton kojeg je – kako je izanalizirao Kaljanac – trebao dobiti.
S druge strane, Sarajevo je od sudija dobilo tek jedan “poklon”. Njegov igrač nije u utakmici protiv Radnika dobio crveni karton koji je zaslužio.
Zanimljivo je da po analizama eksperta Kaljanca Željezničar drži drugo mjesto na ljestvici klubova koje su sudije najviše oštetili. Želju su sudije zakinuli u četiri navrata. Golemi je to nesrazmjer – Sarajevo 13, Željezničar 4, svi ostali još manje… Vodeći Zrinjski i drugoplasirani Borac po jednom su pretrpjeli sudijsku nepravdu. S druge strane sudije su imali šest teških previda u korist Borca, a četiri u korist Zrinjskog
Nažalost, uspio sam pogledati tek poneku utakmicu u BiH, pa moram staviti određenu ogradu oko stavova sudijskog eksperta Kaljanca, ali tako je on to vidio. U Bosni i Hercegovini doduše stručni pogledi u nogometu (i ne samo u nogometu) znaju biti jako različiti, ovisno iz koje regije sagovornik dolazi.
Postoji VAR!?
Iako znamo da se Zoran Zekić često hvatao za glavu zbog sudijskih odluka, a i postoji YouTube, pa se tamo mogu vidjeti neke doista teško objašnjive pogreške. Treba li uopće isticati koliko bi tablica drugačije izgledala da su sudije ravnomjerno griješili na štetu svih klubova? Ovako ispada da Zekićevo Sarajevo ne bi moglo do prvog mjesta ni da dovede cijelu prvu postavu Real Madrida… Usput, u BiH ligi uredno postoji – VAR!?
SuperSport HNL potpuno je druga priča. Pogrešaka ima, ima i loše odsuđenih utakmica, ali nema namjere, niti protežiranja bilo kojeg kluba. I nema razloga da tako i ne ostane…