pravilnik nsbih
Kakva kazna prijeti Sarajevu zbog prekida utakmice
Evo šta kaže pravilnik Nogometnog saveza BiH
Igrači i stručni štab Sarajeva napustili su večeras revanš utakmicu četvrtfinala Kupa Bosne i Hercegovine protiv Borca nezadovoljni suđenjem, a u narednim danima pune ruke posla imat će Disciplinska komisija Nogometnog saveza BiH.
Naime, ovaj organ morat će donijeti odluku o kazni za Bordo tim koji se odlučio na napuštanje utakmice izrevoltirani odlukama koje je donosio glavni sudija Meteo Musa sa svojim pomoćnicima.
Disciplinskog pravilnik NS BiH donosi nekoliko članova kada su u pitanju prekidi utakmica koji zavise od toga ko je prekinuo utakmicu i ko je nagovarao na prekid, prenosi Klix.
Prekid utakmice igrača ili sportskog radnika
(1) Ako igrač ili sportski radnik izazove prekid utakmice koja ne bude nastavljena, bit će kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od 3 do 12 utakmica i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM.
b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od tri mjeseca do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM.
(2) Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana okvalifikuje kao teži prekršaj ili se ponovi, bit će kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 2.000 KM,
b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 3.000 KM.
Prekid utakmice tima
(1) Ako je tim za vrijeme utakmice prouzrokovao nerede zbog kojih je utakmica prekinuta ili je napustio teren za igru, pa utakmica nije nastavljena, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 3 do 6 bodova, odnosno od 3 do 6 negativnih bodova i novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM.
(2) Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana ponovi ili tim počini teži prekršaj, zbog čega je utakmica prekinuta i nije nastavljena, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 6 do 12 bodova, odnosno od 6 do 12 negativnih bodova i novčanom kaznom od 5.000 KM do 10.000 KM.
Nagovaranje na prekid utakmice
(1) Igrač ili sportski radnik koji nagovara tim da iz bilo kojih razloga napusti teren ili da ne započne igranje utakmice, bit će kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM,
b) sportski radnik, zabranom vršenja funkcije od šest mjeseci do godinu dana i novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM.
(2) Ako se prekršaj iz stava (1) ovog člana ponovi, bit će kažnjen:
a) igrač, zabranom igranja od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 3.000 KM,
b) sportski radnik, zabranom obavljanja funkcije od godinu dana do dvije godine i novčanom kaznom od 2.000 KM do 5.000 KM.
(3) Ako prihvate nagovaranje i teren napuste do četiri igrača, a ostali nastave igru, biće kažnjeni igrači koji su napustili teren zabranom igranja od šest mjeseci do godinu dana.
(4) Ako prihvate nagovaranje, pa teren napusti najmanje pet igrača, zbog čega se utakmica prekida, biće kažnjeni igrači koji su napustili teren zabranom igranja od godinu dana do dvije godine.
(5) Ako se prihvati nagovaranje pa cijeli tim napusti teren, odnosno ne otpočne utakmicu, pa ista bude prekinuta, klub će biti kažnjen oduzimanjem od 3 do 12 bodova odnosno od 3 do 12 negativnih bodova.