Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Izvještaj UEFA-e: Dolaskom Begića u Savez klupski fudbal u BiH nezaustavljivo tone

tabelaaa1

UEFA je ovih dana objavila godišnji izvještaj na 126 stranica, u kojem je temeljito proanalizirala sliku kontinentalnog klupskog nogometa. Iz NSBiH su spomenuti izvještaj prešutjeli, a kada pogledate detalje vezane za bh. klupski nogomet u njemu, biće vam jasno i zašto.

Među 55 članica analizirano je i stanje klupskog nogometa u BiH. Iako svakodnevno iz NSBiH slušamo kako naš fudbal napreduje iz dana u dan, u svakom pogledu, podaci objavljeni u UEFA-inom izvještaju ne idu tim tvrdnjama u prilog.

Na evropskoj nogometnoj sceni tonemo nezaustavljivo. UEFA koeficijent ranking odražava prosjek rezultata klubova u posljednjih pet sezona u takmičenjima koje organizuje UEFA. Ne samo da nikada niti jedan naš klub nije osigurao nastup u grupnoj fazi nekog evropskog takmičenja, nego kako vrijeme odmiče tonemo sve dublje na UEFA-inim rang listama.

Bosna i Hercegovina u 2017. godini zauzela je 39. mjesto. Prema UEFA-inom izvještaju, klupski fudbal je krenuo u strmoglavi pad 2011. godine kad smo bili rangirani čak deset mjesta više, na 29. mjestu. Slučajnost ili ne, upravo je to godina kada je u Nogometni savez BiH (koji je organizator svih nogometnih takmičenja u našoj zemlji) stigao aktuelni predsjednik Elvedin Dino Begić. Trenutni ranking bh. klubova je lošiji nego je bio još 2007. godine, kada su naši klubovi zauzimali 32. mjesto na UEFA-inoj listi.

Jedan od poteza kojim se u svom mandatu Begić rado hvalio i hvali i danas, jeste skraćenje lige. Ako je vjerovati UEFA-inim podacima, to skraćenje malo šta nam je dobrog donijelo. Posjećenost utakmicama nije porasla. Prema UEFA-inom izvještaju, nejasno je, je li ona lošija ili bolja za manje od pet posto.

Za to vrijeme, stoji u izvještaju UEFA-e, Crna Gora i Hrvatska zabilježili su porast posjećenosti u svojim elitnim nogometnim takmičenjima između 5 i 15 posto. Utjeha bi nam mogla biti Srbija, gdje je sve manje navijača na utakmicama Prve lige, i posjećenost je pala od 5 do 15 posto.

Format takmičenja koji se igra u BiH igra se još u sedam članica UEFA. Isti sistem takmičenja u elitnom rangu fudbala igra se još u Danskoj, Belgiji, Rumuniji, Bugarskoj, Ukrajini, Kipru i Velsu.

Transfer rok u Bosni i Hercegovini traje 50 dana i najkraći je u Evropi, za razliku od većine evropskih liga, čak 30, u kojima traje i više od 80 dana. U samo šest liga u Evropi prelazni rok traje kraće od 60 dana.

Iako je porast u prihodima klubova u čak 27 država bio viši od 10 posto, a čak 41 država je u 2016. zabilježila bilo kakav rast, Bosna i Hercegovina nažalost spada u najniži rang ovog statističkog parametra, gdje su naši klubovi uz one iz Srbije, Kosova, Rumunije, Moldavije i Bjelorusije zabilježili pad u prihodima od više od 10 posto.

Prosječan prihod klubova u BiH u tom periodu bio je 0.7 miliona eura, što nas stavlja na 40. mjesto na listi, ispod Albanije (0.8), Makedonije (0.9), Srbije (1.3) i Hrvatske koja je na 23. poziciji sa 4.7 miliona eura.

Od komšija, ispod nas je u ovom segmentu jedino Crna Gora sa 0.3 miliona.

Prihodi bosanskohercegovačkih klubova dolaze na različit način u odnosu na velike svjetske klubove. I dok giganti dobijaju ogroman novac od TV prava, bh. klubovi u tom segmentu zarađuju zanemarivu količinu novca koja se čak i ne vidi na UEFA-inom grafu priliva novca.

Transferi u bh. fudbalu vrijedili su kao i 17% ukupne dobiti, što je mizerno u odnosu na klubove iz susjednih država Hrvatske i Srbije koji dominiraju ovom listom sa 138%, a Slovenija ih prati sa 113%.

Velikani

Istraživanja ukazuju kako je prošle sezone 11 klubova zabilježilo više od milion gledatelja na domaćim utakmicama. Prvi su se put laskavoj listi pridružili Celtic, Liverpool i West Ham kojem se selidba s Upton Parka na Olimpijski stadion višestruko isplatila.

Barcelona je s 1.482.646 gledatelja bila najgledanija evropska ekipa. Iza su ostali, redom, Manchester United, Borussia Dortmund, Real Madrid, Bayern Munchen, Arsenal, West Ham, Celtic, Schalke, Manchester City i Liverpool.

Prema prosječnoj posjećenosti, engleska Premier liga dominira. Slijedi je njemačka Bundesliga, a potom engleski drugorazredni Championship. Španska La Liga pronašla se na četvrtom, italijanska Seria A na petom, a francuska Ligue 1 na šestoj poziciji.

Zanimljivo, na sedmo mjesto pozicionirala se druga njemačka liga, a krug deset najposjećenijih evropskih liga zatvaraju holandska Eredivisie, te engleski treći rang League One i portugalska Primeira liga.