olimpijski turnir

Cirkus na startu olimpijskog turnira u fudbalu, Argentini ipak poništen gol u 106. minutu

argentina maroko

U grupi s Marokom i Argentinom nalaze se još selekcije Ukrajine i Iraka

Dva dana uoči svečanog otvaranja  33. Olimpijskih igara u Parizu danas su počela takmičenja na nogometnom turniru.

U 1. kolu B-grupe reprezentacija Maroka u Saint-Etienneu iznenađujuće je pobijedila s 2:1 (1:0) Argentinu, jednog od favorita turnira, dok su u C-grupi Španci bili bolji od Uzbekistana sa 2:1 (1:1).

Oba pogotka za Marokance postigao Sufiane Rahimi. Prvi u sudijskoj  nadoknadi prvog poluvremena, te iz penala udarca u 49. minuti. Strijelac za Argentince, koji su osvojili olimpijsko zlato 2004. i 2008., bio je Giuliano Simeone u 68. minuti. Sudija je susret produžio za čak 15 minuta, a Argentinci su zabili gol nakon što su dva puta uspjeli pogoditi prečku. Zabio je Cristian Medina u 106. minuti, ali…

Nakon gola Argentine u nadoknadi uslijedio je haos.

U teren su ubačene brojne čaše i boce te još neki predmeti, a onda je i među Argentince koji su slavili bačena s tribina i baklja. Nakon toga je nekolicina navijača Maroka uletjela na teren, a zaštitari su ih izbacili. Sudac Glenn Nyberg pozvao je igrače da odmah odu u svlačionicu, a na velikom je ekranu pisalo “Utakmica je završena, molimo idite do najbližeg izlaza”.

No, utakmica je ipak nastavljena, taman toliko da se Argentini protiv Maroka poništi izjednačujući gol.
Sudac otišao do monitora uz igralište, pogledao spornu situaciju i poništio gol. Sve to praktično s dva sata zakašnjenja.

Marokanci su na kraju ipak slavili 2:1.

U grupi s Marokom i Argentinom nalaze se još selekcije Ukrajine i Iraka.

Gomez i Pubill za trijumf Španije

Španci su očekivano pobijedili Uzbekistan sa 2:1 (1:1)  golovima Sergija Gomeza (62.) i Marca Pubilla (29.), dok je strijelac za Uzbekistan bio Eldor Šomurodov  iz penala u  produžetku prvog dijela.

Zajedno s ove dvije selekcije u grupi se nalaze još Egipat i Dominikanska Republika.

Na olimpijskom turniru učestvuju nogometaši do 23 godine, a svaka ekipa može imati i tri starija igrača.

Dvije prvoplasirane reprezentacije iz grupne faze će proći u četvrtfinale.