Analiza: Portugalci najofanzivnija reprezentacija
U dosadašnjem toku Evropskog fudbalskog prvenstva u Francuskoj, odnosno u sinoć okončanoj grupnoj fazi takmičenja, odigrano je 36 utakmica, u kojima je postignuto 69 golova ili 1,92 u prosjeku po meču. Golovi su najčešće postizani u periodu od 46. do 60. minuta susreta kada su se mreže tresle 15 puta. Najmanje golova viđeno je u početnoj fazi utakmica od prvog do 15. minuta, njih svega pet, analizira Anadolu Agency (AA).
Samo četiri meča završena su najnepopularnijim rezultatom (0:0) i to Portugal – Austrija, Engleska – Slovačka, Švicarska – Francuska, te Njemačka – Poljska. Najefikasniji susret odigrali su Mađari i Portugalci – 3:3. Pobjede sa najvećom gol razlikom ostvarili su, sa po 3:0 Španci protiv Turaka, Velšani u duelu sa Rusima i Belgijanci naspram Iraca.
– Niko sa svim pobjedama –
Zanimljivo, niti jedna od 16 reprezentacija (Švicarska, Poljska, Vels, Sjeverna Irska, Hrvatska, Portugal, Francuska , Republika Irska, Njemačka, Slovačka, Mađarska, Belgija, Italija, Španija, Engleska, Island) koje su ostvarile plasman u osminu finala u nastavak takmičenja ne ulazi sa maksimalnim brojem od tri pobjede.
Najefikasniji u grupnoj fazi bili su Mađari i Velšani sa po šest golova. Slijede ih Hrvatska i Španija, čiji su reprezentativci pet puta matirali protivničke golmane. Ukrajinci, najveće razočaranje EURO 2016 jedini nisu postigli gol i potpuno zasluženo su spakovali kofere za povratak kući.
Najviše udaraca ka golu protivnika uputili su Portugalci (69). U prosjeku po utakmici Cristiano Ronaldo i društvo pucali su 23 puta. Slijede ih Englezi sa 65 udaraca ka golu rivala, Belgijanci i Nijemci sa po 59… Sjeverna Irska, iako se plasirala u osminu finala igrala je uvjerljivo najdefanzivnije, što govori i podatak da su svega 17 puta uputili šut ka golu protivnika.
Očekivano najviše dodavanja poslije tri kola grupne faze EP-a imaju “tika-taka” Španci. Igrači crvene furije imali su 2.023 pasa, od koji je tačnih bilo 1.876, tj. 93 posto. Sjeverni Irci su od svih timova na šampionatu najmanje puta i dotakli loptu (635 pasova, 432 ili 68 posto tačnih).
Sjeverna Irska u tri utakmica u prosjeku ostvarila je 34 posto prosjeka posjeda lopte, što je takođe najlošije od svih učesnika kontinentalnog prvenstva. Ne, ovaj put Španci nemaju najviše posjed lopte, barem kada su procenti u pitanju. Primat drže Nijemci sa 66 posto.
Najofanzivnije igra Portugal. To kažu i izvedeni korneri, koje su “evropski Brazilci” izvodili 30 puta (10 po meču). Španija je imala 28 kornera, Engleska 26… Pogađate, najmanje ubacivanja iz ugla izveli su “destruktivni” igrači Sjeverne Irske – 7.
Švicarci su se najviše nalazili u ofsajd pozicijama, u 15 navrata, dok su fudbaleri Portugala bili u 12 nedozvoljenih pozicija. Najoprezniji su Italijani koji su samo jednom bili u ofsajdu u tri dosadašnja susreta na EURO 2016.
Albanci su najnedisciplinovanija ekipa sa 10 žutih i crvenim kartonom. Aktuelni prvaci Evrope Španci su najkorektniji, jer su dobili samo žuti karton u grupnoj fazi takmičenja. Rumuni su bili najgrublji na terenu sa 52 napravljena prekršaja. Engleska na kontu ima najmanje nedozvoljenih zaustavljanja protivničkih fudbalera (31). Poljaci su pretrpili najviše faulova (46). Najmanje, 30 puta, prekršajem su zaustavljani igrači Sjeverne Irske.
Najbolji strijelci sa po tri postignuta gola su Alvaro Morata (Španija) i Gareth Bale (Vels). Aaron Ramsey (Vels) i Eden Hazard (Belgija) bilježe najviše asistencija, po dvije. Kingsley Koman (Francuska), najbrže je trčao, 33 kilometra na sat. Najviše odbrana (19) sakupio je Hannes Halldarsson, golman Islanda. Gareth Bale je 11 puta pucao u okvir gola, tri puta pored i dva puta su ga izblokirali protivnici. Ronaldo je osam puta uputio loptu u okvir gola, 13 pored, a čak u 11 slučajeva je izblokiran.
– Skoro bezgrešni Carvalho –
Ricardo Carvalho gotovo je bezgrešan kod dodavanja. Defenazivac Portugala je od 174 pasa njih 172 uputio ka svojim saigračima (99 posto uspješnosti). Toni Kroos (Njemačka) najviše je učestvovao u igri sa 353 dodavanja, 328 uspješnih (93 posto). Kod ovog statističkog podatka drugi je Granit Xhaka sa 307 pasova (283 ili 92 posto preciznih).
Aleksandar Dragović (Austrija) i Lorik Cana (Albanija) šampionat u Francuskoj pamtit će po lošem. Njihove ekipe su ispale, a oni će ostati upisani kao dva najlošija momka sa fair-play liste, zato što su dobili po dva žuta i crveni karton.
Shane Long (Republika Irska) i Simone Zaza (Italija) sa po devet napravljenih faulova napravili su najviše prekršaja u grupnoj fazi takmičenja, piše Anadolu Agency.
– Parovi osmine finala –
Turnir u Francuskoj bit će nastavljen utakmica osmine finala. Sastaju se: 25. juna: Švicarska – Poljska (15 sati), Vels – Sjeverna Irska (18), Hrvatska – Portugal (21); 26. juna: Francuska – Republika Irska (15), Njemačka – Slovačka (18), Mađarska – Belgija (21); 27. juna: Italija – Španija (18) i Engleska – Island (21).