Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

laks

Imamo endemsku pastrmku, izvozni broj za EU i raj na zemlji. Samo, nije nas briga

U prirodnom rukavcu rijeke Bune uzgajaju matična jata mekusne i potočne pastrmke

Kompanija Laks je punosistemsko ribogojilište koje se nalazi na tri lokacije, od kojih se jedna nalazi na rijeci Buni.

“Smatra se da je ovo jedno od najvećih izvorišta u Evropi, jedna ljepotica koja je u svoj ovoj tehnološkoj revoluciji uspjela sačuvati endemsku vrstu ribe – mekousnu pastrmku”, kaže za Fokus Dževad Handžar, direktor kompanije Laks, koji dodaje da već 15 godina rade na spašavanju endemskih vrsta riba od sigurnog izumiranja.

U prirodnom rukavcu rijeke Bune uzgajaju matična jata mekusne i potočne pastrmke.

“Moramo nastaviti na usavršavanju kadrova. Sad nam je najvažnije da mladi ljudi koji svaki dan odlaze u inostranstvo pronađu koru svoga hljeba u ovoj branši koja će u budućnosti biti jedna od osnovnih razvojnih animalnih proizvodnji u BiH”, kaže Handžar koji je iskoristio priliku da podsjeti na jedan događaj od prije dvije godine.

“Prije dvije godine u Parizu sam se susreo sa predsjednikom grupacije koja se bavi uzgojem ribe. Oni su nam rekli da neće napraviti grešku koju su napravili sa Poljacima. Pokazali su im svu savremenu tehnologiju uzgoja salmonida, jer se nisu nadali da će Poljska tako brzo ući u EU. Rekli su nam, znajući resurse BiH, ‘nećemo vam dozvoliti da obiđete naše ribnjake’. Tada sam shvatio da dolazim iz zemlje koja ima jedan brend u ribarstvu koji se mora uokviriti na državnom nivou, smatra Handžar.

Animalna proizvodnja kakvu BiH ima u ribarstvu je jedina dobila izvozni broj za Evropsku uniju, što dovoljno govori kakve mi resurse imamo.

Opširnije o svemu pogledajte u videoprilogu.