srđan puhalo
Još jedan bespotrebni zakon
Ustvari, suština je mnogo prostija, stvaranje situacije u kojoj ćete u svakom momentu moći zatvoriti nekoga i nešto, kad vam zasmeta ili da zaplašite druge
Ministarstvo pravde Republike Srpske utvrdilo Nacrt zakona o neprofitnim organizacijama. Odlučili su da on ide u redovnu proceduru, što je vrlo neobično, jer se ovakvi zakoni moraju donositi nabrzinu, ne zbog bahate vlasti, već što neprijatelj ne miruje.
Suština zakona je da se njime zabrani nevladinim organizacijama uticaj i političko djelovanje.
Političko djelovanje
Kažu da je ovaj nacrt zakona sličan onom od prošle godine. Onda je jasno šta političko djelovanje nije. Pod političkim djelovanjem neće se smatrati oblasti nauke, kulture, socijalne i zdravstvene zaštite, sporta, zaštite potrošača, zaštite prava nacionalnih manjina i lica sa invaliditetom, zaštite životne sredine, borbe protiv korupcije, filantropije, volonterstva i informiranja. Dodato je da se političkim djelovanjem neće smatrati „ni djelovanje u okviru ustavom zagarantiranih prava i sloboda“.
Šta je onda političko djelovanje?
Otvoreno ili prikriveno učešće u političkoj kampanji neke partije ili doniranje novčanih sredstava određenom političkom subjektu.
Da vas pitam da li se možete sjetiti ijedne domaće neprofitne organizacije koja se direktno uključila u predizbornu kampanju neke političke partije?
Ja ne.
• Da li je kritikovanje vlasti, pisanje o korupciji, nepotizmu i svim ostalim anomalijama društva politička djelatnost ili nije? Naravno da nije, osim ako si partija na vlasti pa ti to ne odgovara.
• Da li je pozivanje građana da izađu na izbore politička djelatnost ili nije? Naravno da nije, jer time ne podržavamo bilo kojeg političkog subjekta.
• Da li je istraživanje javnog mnijenja koje se finansira od strane neke nevladine organizacije politička djelatnost ili nije? Naravno da nije, pogotovo ako to isto istraživanje učinite javnim.
• Da li je otvoreno podržavanje nekog političkog subjekta jer su vam bliski ideološki, programski ili zbog nečeg drugog politička djelatnost? Nije, ako društvo ribolovaca ima pravo da javno podrži neku političku partiju za koju misli da će zaustaviti izgradnju malih hidroelektrana na Neretvi. Zašto to pravo ne bi imalo i neko žensko udruženje, finansirano od nekog međunarodnog donatora, koje se zalaže da femicid postane posebno krivično djelo?
Pa koja je svrha ovog zakona?
Mislim ni da ministru Bukejloviću nije baš jasno šta se njime želi postići i onda dobojski mudrac kaže da će on imati preventivnu funkciju. Osim zabrane političkog djelovanja, možemo vidjeti i neke druge svrhe, veća transparentnost nevladinog sektora i vraćanje povjerenja u njega od strane običnih građana, kao i sprečavanje obijenih revolucija. Ima još jedan razlog, imaju ga u Mađarskoj, Rusiji, SAD-u i Federaciji BiH, barem nam tako kažu predlagači Zakona.
Prosta suština
Ustvari, suština je mnogo prostija, stvaranje situacije u kojoj ćete u svakom momentu moći zatvoriti nekoga i nešto, kad vam zasmeta ili da zaplašite druge.
Milorad Dodik je mnogo jasniji: „Ovaj novac crni koji su plaćali u crnim transferima putem gotovinskih isplata korišten je za jačanje korupcije i potkupljivanje. Oni su smatrali, predvođeni Marfijem, da mogu novcem da kupe sve u BiH pa i političke stavove ljudi iz Republike Srpske. Moram da ih obavijestim da su u tome djelimično uspjeli, da su pokupovali SDS-ovu i PDP-ovu strukturu.“
Znači, problem je keš koji dobija opozicija.
Ne tvrdim da toga nema, taman posla, ali ja se u ovom trenutku mogu sjetiti samo dva slučaja dijeljenja keša u Republici Srpskoj, a vezan je za izbore.
Prvi je slučaj kupovine papaka u Narodnoj skupštini Republike Srpske koji nikada nije dobio epilog, a u toj ujdurmi glavni likovi su iz SNSD-a koji vodi Milorad Dodik.
Drugi slučaj je skoriji, kada smo u medijima bliskim SNSD-u mogli pročitati o privođenju savjetnika Aleksandra Vučića Adama Šukala i njegove ekipe zbog sumnji da su u Banjaluci i okolini, te u drugim mjestima u Republici Srpskoj, bili angažovani da finansijski stimulišu glasače koji se obavežu da će na izborima u BiH glasati za Jelenu Trivić, protivkandidata Dodiku za predsjednika Republike Srpske, i za opoziciju,.
Naravno, ni ovo nikada nije do kraja razjašnjeno, ali vidimo da se ne radi o neprofitnoj organizaciji, već o vrlo profitabilnoj partiji iz Srbije, Srpskoj naprednoj stranci.
Zakon o registraciji neprofitnih organizacija je potpuno sulud i bez ikakvog utemeljenja u domaćoj praksi, ali je sasvim jasno da je njegova svrha da kao giljotina stoji iznad glava nevladinih sektora i podsjeća ih kako mogu proći ako budu radili svoj posao odgovorno i profesionalno.