almir panjeta
Evropski put BiH: Zapad’o snijeg, stali, upalili sva četiri, čekamo…
Dok gubimo energiju i vrijeme na negativne govore, nacionalističku retoriku i poteze koji rezultiraju podjelama, strategije za sva važna životna pitanja zasnivaju nam se na „ako Bog da principu“
„Tokom posljednjih godina izgubljeno je previše energije i vremena na negativne govore, nacionalističku retoriku i poteze koji rezultiraju podjelama. Ostvareno je malo napretka na programu reformi. Izgubljeno je previše šansi. Razočarani smo činjenicom da je ovogodišnja predizborna kampanja protekla u istom duhu odnosno ponudila iste sadržaje, umjesto da ponudi novu perspektivu i pogled na budućnost.“
Bliži se Nova godina, sumiraju se rezultati i složićemo se da prethodni paragraf savršeno sumira situaciju u BiH tokom 2024. Ako se složimo s tim, onda je sigurno da su i sljedeće riječi sasvim „na mjestu“:
„Već je izgubljeno mnogo vremena. Bosni i Hercegovini potrebni su funkcionalni organi vlasti, dublje reforme i konstruktivan dijalog koji će omogućiti konsenzus širom zemlje. To će zahtijevati vještinu, napor i kreativnu viziju… Ne smije se više gubiti vrijeme.”
Tačno, precizno i aktuelno opisano stanje u BiH s jasnom porukom da se ne smije više gubiti vrijeme. Kako ove tako i u oktobru 2010. godine kada je ovo što ste do sada čitali napisano.
Spomenuto je napisala visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku i potpredsjednica Evropske komisije Catherine Ashton u pismu građanima BiH i političarima objavljenom u dnevnim listovima nakon izbora održanih 3. oktobra 2010. godine. Prije više od 14 godina.
Šta se promijenilo nabolje? Ništa. Sve je isto ili gore, u kojem god pravcu da pogledamo. Sve kolumne iz ove godine u kojima govorim o tome kako još nemamo Air Tractore za gašenje požara dok političari kupuju nova skupocjena vozila, i ostalim nedostacima sistema, komotno mogu objaviti i sljedeće, istim redoslijedom, i biće jednako aktuelne. Vjerujem da se ništa iz ove kolumne neće promijeniti do decembra 2025, da budem krajnje optimističan.
Nastavili smo da gubimo energiju i vrijeme na negativne govore, nacionalističku retoriku i poteze koji rezultiraju podjelama, dok istovremeno gubimo rijeke ljudi koji su jedini izlaz iz loše situacije vidjeli na nekom od graničnih prijelaza. Ostajemo bez sela, bez mladih, sve je više škola sa jednocifrenim brojem učenika.
Tako je naprimjer u decembru 2018. u Olimpijskoj dvorani „Juan Antonio Samaranch – Zetra“ održana svečana promocija i dodjele diploma diplomantima i magistrantima Univerziteta u Sarajevu na kojoj je promovisano 5.246 diplomanata i magistranata. Pet godina poslije, promocija održana u Bosanskom kulturnom centru za 3.769 diplomanata i magistranata. Skoro 1500 manje. Ove godine promocija još nije ni održana, odgođena je zbog problema na UNSA usljed kojih su upitne i diplome. Studenti šute, piju kafe i gledaju šta rade njihovi kolegice i kolege u Srbiji.
U međuvremenu, Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje objavila je danas rezultate i preporuke međunarodnog istraživanja trendova u znanju matematike i prirodnih nauka TIMSS 2023 za BiH. Bolje da nije…
Dok gubimo energiju i vrijeme na negativne govore, nacionalističku retoriku i poteze koji rezultiraju podjelama, strategije za sva važna životna pitanja zasnivaju nam se na „ako Bog da principu“. Strategija protiv poplava: Očekujemo skori prestanak padavina. Kad danima najavljivani snijeg izazove kolaps na cestama: Očekujemo skori prestanak padavina. Protiv zagađenja zraka: Nadamo se da će u narednih dan-dva puhnuti vjetar. Protiv požara: Priželjkujemo kišu u narednim danima, nije odavno padala. U slučaju zemljotresa: Moguć je potres jačine 6, ali vjerujemo kako se on još neće desiti…
Stanje na putevima u vrijeme pisanja ovog teksta otprilike je jednako opisu stanja na evropskom putu BiH: Blokade na sve strane, a mi stali sa strane, upalili sva četiri i čekamo. S tim da se snijeg na evropskom putu neće sam otopiti.
S obzirom da je budućnost neizvjesna, odgovor kada bi BiH mogla napokon u EU najbolje je potražiti u prošlosti.
„Ukoliko bi Bosna i Hercegovina odmah počela s ispunjenjem svih uvjeta koje europske institucije stavljaju pred strukture domaće vlasti, u Europsku uniju najranije mogla bi ući tek 2024. godine”, bio je jedan od zaključaka opreznih političkih analitičara u analizi objavljenoj u „Dnevnom listu“ u junu 2011. godine, prije 13 godina.
„Da je tako, jasno se može vidjeti iz primjera nam susjedne Hrvatske koja je svoje pregovore vodila pet godina i osam mjeseci, a za to vrijeme ispunila više od 400 mjerila, izmijenila 375 zakona i Ustav te donijela 1120 podzakonskih akata“, navedeno je u istoj analizi. Danas je kraj 2024. U junu 2011. nismo odmah počeli sa ispunjavanjem svih uvjeta. Ukoliko bismo to počeli danas, ulazak u EU 2035. idalje bi zvučao optimistično, a do 2030. ako bismo „zapeli k’o Hrvatska“, krajnje nestvarno.
Evropsko vijeće dalo je u martu ove godine odobrenje za otvaranje pristupnih pregovora između BiH i Evropske unije, ali slabo se šta pregovara, s obzirom da imamo od ranije preuzete obaveze da gubimo energiju i vrijeme na negativne govore, nacionalističku retoriku i poteze koji rezultiraju podjelama. Tako da, mrka kapa.
Šta nam ono rekoše 2010, ne smije se više gubiti vrijeme? Sa’ ‘š ti vidjet’…