Srđan Puhalo
112 do Viteza
Do početka ove godine u opštini Vitez nije postojala Gorska služba spasavanja, da bi u onda nastale dvije, GSS Vitez i GSS Zabrđe – Vitez
Prostor opštine Vitez obilježava Lašvansko polje na sjeveru i planinski masiv Kruščica na jugu. Sjevernim dijelom opštine protiče rijeka Lašva. Poljoprivredno zemljište dominira u sjevernom dijelu opštine Vitez, dok se 64% opštine nalazi pod šumom. Za opštinu Vitez je karakteristično da je njen sjeverni dio naseljen, a južni nenaseljen i obrastao šumom. Opština ima 34 naseljena mjesta i 17 mjesnih zajednica.
Prema popisu iz 2013. godine u ovoj opštini je živjelo 25.836 stanovnika od toga 40,7% Bošnjaka, 55,5% Hrvata, 3,3% Srba i 2,5% Ostalih.
Do početka ove godine u opštini Vitez nije postojala Gorska služba spasavanja, da bi u onda nastale dvije, GSS Vitez i GSS Zabrđe – Vitez.
Naravno vi se sada pitate od kud sada potreba za dvije gorske službe spasavanja u jednoj tako maloj opštini?
Šta je to dovelo do povećanja potrebe za traganjem i spašavanjem ljudi sa nepristupačnih terena i po teškim vremenskim prilikama?
Da li se povećao broj nesreća u planinskim područjima, stijenama, pećinama, strmim i teško prohodnim terenima, te nesreća koje se dogode u posebno teškim vremenskim prilikama (snijeg, hladnoća, led, magla i sl.)?
Odgovor je vrlo jednostavan, ništa od gore navedenog, ali je u pitanju nešto mnogo gore i opasnije po naše živote, a to je konstitutivnost naroda.
Izgleda da smo dobili dvije etnički čiste spasilačke službe.
Gorsku službu spašavanja Vitez vode Ana, Dragan i Vitomir, dok su na čelu Gorske službe spasavaja Zabrđe – Vitez Amel, Omer, Mensur i Adnan.
I sad zamislite sljedeću situaciju:
– Dobar dan, jel to GSS u Vitezu?
– Jeste, izvolite?
– Evo me u podnožju vrha Luška, muž je slomio nogu, treba nam pomoć.
– Ne brinite, šaljemo pomoć, samo nam recite da li muž ima još neke ozljede?
– Ne, samo polomljena noga.
– Da li ste mu imobilizirali nogu?
– Da.
– Da li krvari?
– Ne.
– Da li ste sami?
– Da.
– Koliko muž ima godina?
– 35.
– Molim vas kažite nam vaše ime i prezime?
– Lucija Mahmutćehajić.
– Molim?
– Lucija Mahmutćehajić.
– Kako vam se zove muž?
– Omer.
– E jebi ga, ne možemo vam pomoći.
– Što?
– Pa mi pomažemo samo našima.
– Zovite ove druge.
– Koje druge?
– Pa ove što pomažu njihovima.
– Ali ja sam vaša, molim vas pomozite.
– Nisi ti naša, čim si se udala za njega, ti si njihova.
– Ali ja sam Bosanka.
– E, onda nisi ničija. Evo ti broj telefona EUFOR-a, oni spašavaju takve kao vi, ničije.
Da bi se ovaj razgovor desio prvo morate da pozovete broj za hitne službe 112 koji je jedinstven u Evropskoj uniji, Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori, ali ne i u Bosni i Hercegovini.
U Bosni i Hercegovini policiju zovete na 122, vatrogasce na 123, a hitnu na 124.
Već deset godina u Bosni i Hercegovini se pokušava uvesti jedinstveni broj za hitne službe 112, ali bez uspjeha, jer se poslanici iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata smatraju da se radi o prenosu nadležnosti sa entiteta na državu.
P.S. U svom ovom ludilu ostaje da se nadamo da Srbima iz Viteza neće pasti na um da naprave Ravnogorsku službu spasavanja, jer tek bi tada imali konstitutivnu ravopravnost.