Tešanj
Žene udružene u projektu “Domaće iz našeg kraja – proizvodi tešanjskih žena” (FOTO)
Udruženje žena “Ruka” iz Kaloševića kod Tešnja i Organizacija “Žene za žene International” iz Sarajeva provode projekat ekonomskog osnaživanja žena u kojem sudjeluje 40 žena s područja općine Tešanj, a pod pokroviteljstvom Evropske unije i Općine Tešanj
Nosilac projekta “Domaće iz našeg kraja – proizvodi tešanjskih žena” je Organizacija “Žene za žene International” iz Sarajeva, dok je Udruženje žena “Ruka” partner i realizator samog projekta koji ne obuhvata samo žene iz ovog udruženja. Tu su i druga udruženja (najviše ih je iz Udruženja žena “Jorgovan” iz Miljanovaca), ali i žene koje nisu članice niti jednog udruženja. Učesnice imaju 35 i više godina. Ima i zaposlenih žena, ali su tu uglavnom one nezaposlene. To je ujedno i projekat čiji je cilj ekonomski osnažiti ženu, bilo da ona ostvari ličnu dobit ili dobit uz svoju plaću koju ima.
„Osim radionica i edukacija, mi, žene učesnice u projektu, dobile smo 1.760 sadnica autohtonih voćki. Tu su uglavnom šljiva, kruška i jabuka. Također, svaka je učesnica dobila po 25 staklenih tegli i flaša, a kroz projekat je dizajnirana etiketa za sokove i džemove na kojoj piše ‘Domaći proizvodi tešanjskih žena'“, ističe Suada Mujkić, predsjednica Udruženja žena “Ruka”.
Senada Unkić se u Udruženje žena “Ruka” učlanila kada je čula za ovaj projekat.
„Jedna kolegica me upitala želim li da učestvujem u ovom projektu, i ja sam jedva dočekala da izađem malo iz kuće. I to mi je jako godilo. Dosta toga se ovdje nauči“, kaže Unkić.
Sevdija Bošnjak je u Udruženju žena “Ruka” od samog početka.
„Kada sam imala slobodnog vremena, pomagala sam im sokove praviti. Pošto sam radila, gledala sam da što više slobodnog vremena iskoristim ovdje“, rekla je Bošnjak.
Došla je u penziju i najdraže joj je što će sada imati više vremena za aktivnosti samog Udruženja.
„Počinjem sama od sebe, bila sam obična domaćica koja nije izlazila iz kuće, nije ništa radila, a danas, evo, radimo svašta nešto, aktivne smo u svim mogućim sferama društva“, zadovoljno kaže Suada Mujkić.
Amira Mujčinović je jedna od osnivačica Udruženja žena “Ruka”. Kaže da je mnogo projekata prošlo kroz njene ruke.
„Lično sam u svim projektima, ali ovaj nam mnogo znači, ovo će nas itekako osnažiti. Dosta je žena i ušlo u ovaj projekat, tako da mislim da ćemo imati uspjeha. Ovo mi dobro dođe, i druženje i zarada“, kaže Mujčinović.
Ekipu Anadolu Agency predsjednica Udruženja žena “Ruka” upoznala je sa onim što su dobile, tu su korito za pranje voća, mašina za mljevenje voća, hidraulična presa za cijeđenje voća, prijemni kotlovi, pasterizator, sterilizator i duplikator za sokove. Dosad su napravile 500 flaša sokova.
„Budući da trenutno nije sezona voća, jer je zimski period, mi smo primorane kupovati voće kako bismo isprobale mašine. Kupile smo nešto jabuke, mrkve, narandže. Dosad smo napravile sok od jabuke, sok od mrkve i jabuke te sok od narandže. Nešto smo prodale i dobro nam je došlo kako bismo pokrile troškove Udruženja, a nešto smo i podijelile našim prijateljima kako bi se upoznali sa onim što ćemo u budućnosti raditi“, ističe Suada Mujkić.
Jedva čekaju proljeće i sezonu voća kako bi bile još aktivnije. Sadnice koje su dobile, već su zasađene.
„Prije same dodjele sadnica, imale smo edukacije o sadnji i održavanju voćke općenito, od sadnje pa do obrezivanja. Imale smo i obuku o jesenjoj sadnji voća. Nakon toga smo krajem desetog mjeseca dobile sadnice koje smo i posadile, uz podršku i nadgledanje našeg edukatora, voćara Ediba Balića“, navodi predsjednica Udruženja žena “Ruka”, dodajući kako su i jabuke kupile od njega, dok narandže nabavljaju iz veleprodaja.
Uzda se, kazala je ona, da će u budućnosti raditi od autohtonih voćki i organski proizvedenog voća kako bi sokovi u krajnjem slučaju bili, osim što su zdravi kao sam prozvod, i ispravno urađeni.
Domaće je prioritet. I to im je vodilja.
„Mi ćemo kupovati domaće, a vi kupujte naše sokove kako bi bila obostrana dobit i korist“, a smijehom ističe ona.
Bez finansijskih sredstava ne bi mogle, kaže predsjednica Udruženja žena “Ruka”. Ovaj projekat finansiraju Evropska unija kroz ReLOaD program (Regionalni program lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu) i Općina Tešanj.
„Mi smo prepoznali taj projekat, ocijenili ga pozitivnim i, evo, sama realizacija pokazuje da nismo pogriješili u tome. Ovo je i jedan primjer koji bi mogle slijediti druge sredine i neka druga udruženja“, istakao je načelnik općine Tešanj Suad Huskić, koji dodaje kako Općina već nekoliko godina uspješno sarađuje na projektima sa UNDP-om i Evropskom unijom. A, iako su sva udruženja s područja ove općine imala priliku predstaviti svoje projekte, projekat Udruženja žena “Ruka” pod simboličnim nazivom “Domaće iz našeg kraja – proizvodi tešanjskih žena” je bio najinovativniji.