Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Republika srpska

Vladin novogodišnji poklon građanima: Struja skuplja do 20 posto

Foto: Arhiv

Situacija u elektro–energetskom sektoru Republike Srpske je najblaže rečeno zabrinjavajuća s obzirom na to da su zalihe uglja u termoelektranama na minimumu, a da RiTE „Ugljevik“, koja proizvodi trećinu struje u RS, nije u pogonu više od deset dana

Vlada Republike Srpske razmatraće na sutrašnjoj sjednici prijedlog „Elektroprivrede Republike Srpske“ za povećanje cijene struje, nakon čega će on biti upućen dalje u proceduru Regulatornoj komisiji za energetiku (RERS) Republike Srpske.

Prema saznanjima CAPITAL-a, ERS predlaže poskupljenje od 20 odsto.

Konkretno ukupni računi bi bili viši za deset odsto, s obzirom na to da struja u konačnom računu učestvuje oko 50 odsto, dok se druga polovina odnosi na troškove prenosne i distributivne mrežarine koji bar za sada ostaju isti.

Nema sumnje da će do poskupljenja doći, samo je pitanje u kojem obimu, što je i ranije potvrđeno od strane najviših zvaničnika Srpske.

Ako je za utjehu, pragovi za potrošnju struje se neće spuštati, odnosno prvi ostaje na 500 kilovata i tek preko ove potrošnje će se obračunavati skuplja struja.

Iz RERS-a su za Capital.ba kazali da će nakon odluke Vlade zakazati sjednicu i odlučiti o zahtjevu, a najkasnije do 15 decembra. Uloga regulatora na poskupljenje struje je, kako su pojasnili za Capital.ba, minimalna.

„RERS samo utvrđuje da li je zahtjev podnesen u skladu sa zakonom. Po pitanju visine cijene mi tu nemamo nikakva ovlaštenja i nismo nadležni niti to smijemo komentarisati“, kazali su u RERS-u.

Generalno, poskupljenje struje je bilo neminovno zbog lošeg rukovođenja sistemom i bespotrebnih troškova, zastarjele mehanizacije i rasta troškova rada i materijala.

Situacija u elektro–energetskom sektoru Republike Srpske je najblaže rečeno zabrinjavajuća s obzirom na to da su zalihe uglja u termoelektranama na minimumu, a da RiTE „Ugljevik“, koja proizvodi trećinu struje u RS, nije u pogonu više od deset dana.

ERS se tako od najvećeg izvoznika struje doveo u položaj da svakodnevno uvozi električnu energiju u vrijednosti od 1,2 miliona maraka.