od oktobra do januara
Vlada RS izdvaja dva miliona KM za interventni otkup junećeg mesa
U RS-u trenutno je oko 8.000 grla težih od 600 kg, a poljoprivrednici će imati zagarantovanu cijenu od 3,9 KM po kilogramu
Vlada Republike Srpske danas je donijela odluku o izdvajanju dva miliona KM za interventni otkup junećeg mesa, koji će biti realizovan od polovine oktobra do kraja januara, javlja Anadolu Agency (AA).
Nakon sjednice Vlade RS Boris Pašalić, ministar poljoprivrede vodoprivrede i šumarstva RS, rekao je da će se se ova mjera odnositi samo na privredne subjekte i proizvođače iz ovog entiteta.
Poljoprivredni proizvođači imaće zagarantovanu cijenu od 3,9 KM po kilogramu žive vage junadi. Prema procjenama ministarstva trenutno u ovom entitetu, postoji oko 8.000 junadi za isporuku koja su prešla 600 kilograma.
“Privredni subjekti koji otkupe živu junad će imati određeni podsticaj po kilogramu žive vage. Danas ćemo imati sastanak da vidimo kako će se kretati ti iznosi”, rekao je Pašalić i dodao da će razmatra da mesoprerađivači imaju 0,50 KM po kilogramu za zaklana grla te 0,30 KM za izvezena.
“Očekujemo da ćemo relaksirati situaciju imamo najave da bi mogao krenuti izvoz za Republiku Tursku, ako se to desi odlično, ako ne procjenjujemo da bi u dvomjesečnom periodu mogli da smanjimo pritisak”, rekao je Pašalić.
On je pojasnio da je do ove situacije došlo zbog povećane proizvodnje i prevelikog uvoza junećeg mesa u BiH. U 2016. godini utovljeno 17.500 grla, a u ovoj godini 31.000, pa je broj gotovo uduplan u četiri godine.
“Uglavnom je rast proizvodnje bio motivisan dobrim trgovinskim ugovorima s Turskom, ali ove godine je izostao taj aranžman i osim sporazuma nemamo realizaciju ugovora”, rekao je Pašalić i dodao da nema mogućnosti da se ovo meso proda na domaćem tržištu.
Naglasio je da BiH uvozi puno goveđeg mesa i da je treća u svijetu po uvozu govedine iz Evropske unije, nakon Hong Konga i Gane, a u pitanju je oko 36.000 tona. Istakao je da je o situaciji razgovarao s Mirkom Šarovićem, ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH i Šemsudinom Dedićem ministrom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH, ali da osim razgovora, dogovora i zaključaka nema realizacije ni ugovora s Republikom Turskom niti mjera koje mogu proizaći iz zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju BiH vezanih za eventualne barijere i mjere za ograničenje uvoza iz drugih zemalja.
“Imamo zakon, ali ga stidljivo koristimo nismo pokazali odlučnost da kao druge zemlje aktiviramo mjere i u prvi plan stavimo interes naših poljoprivrednih proizvođača, a u drugi trgovaca i proizvođača iz drugih semalja”, kazao je Pašalić.
On je dodao da ovakve mjere može donijeti Savjet ministara BiH, ali da nije upoznat da li im je dostavljena inicijativa za uvođenje mjera.
U RS trenutno je oko 400 proizvođača koji su prijavili tov junadi, a postoje i oni koji u svojim domaćinstvima tove po nekoliko grla, a procjenjuje se da poljoprivrednici trenutno tove oko 17.000 grla, od čega je oko 8.000 spremno za ispruku.
Mesoprerađivači u RS u razgovorima s predstavnicima ministarstva poljoprivrede izrazili spremnost da će neki od njih da obezbjede prihvat, klanje, dalju distribuciju i skladištenje mesa koje ne može odmah da se proda na domaćem tržitu, a neki drugi da izvoze.
“Sada imamo mogućnost da se u afričke zemlje šalje živa junad i takav konvoj je otišao prošle sedmice prema Libanu, oko 1.000 grla”, kazao je Pašalić i dodao da će u slučaju izvoza sufinansirati transport do luke Bar odakle junad idu prema Africi.