Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

ogrijevno drvo

Uskoro paleta 300 maraka?: “Šta da radimo, digli su cijene za 300 do 400 eura”

drvo (1)

On je dodao da jedna paleta ogrijevnog drveta u Evropi košta oko 140 eura, dok se na domaćem tržištu prodaje po cijeni od 210 maraka sa PDV-om

Nakon što je podignuta rampa za izvoz ogrijevnog drveta iz BiH, proizvođači muku muče da obezbijede prevoz, jer osim što je transport poskupio, na povratak kamiona čekaju danima.

Rekao je to za “Glas Srpske” predsjednik Udruženja drvoprerađivača drvnih sortimenata niže vrijednosti RS Đorđe Brkić naglasivši da nema dovoljno kamiona za izvoz drveta.

– Prevoznici su podigli cijene, do svake destinacije prevoz je skuplji za 300 do 400 eura, tako da smo sada u novom problemu. I kada odvezu drvo u Evropu, nemaju šta da tovare za BiH. Da se ne bi vraćali praznih kamiona, tovare za Srbiju, pa dok se vrate ovamo, prođe nekoliko dana – rekao je Brkić podsjetivši da su, i dok je zabrana izvoza bila na snazi, proizvođači radili kako bi sačuvali radna mjesta i zaposlene.

On je dodao da jedna paleta ogrijevnog drveta u Evropi košta oko 140 eura, dok se na domaćem tržištu prodaje po cijeni od 210 maraka sa PDV-om.

Brkić kaže da je potražnja za ogrijevnim drvetom kod nas veoma mala i da su domaći potrošači snabdjeveni gotovo 97 odsto.

– Ko je mislio, drva je odavno obezbijedio i ne stoji priča da ovdje prodajemo po istoj cijeni kao na zapadu ili da će stanovništvo ostati bez ogrijeva – istakao je Brkić dodavši da on uglavnom izvozi drvo pakovano u mrežice i kartone za koje ima ugovoren posao sa marketima na zapadu.

S druge strane, drvoprerađivači smatraju da je žalosno da se iz zemlje izvozi ogrijevno drvo i da bi veću korist svi imali ukoliko bi sirovina ostajala u domaćim pogonima, a u Evropu slali proizvode veće finalne vrijednosti.

– Udruženje drvoprerađivača je mišljenja da ogrijevno drvo ne treba da se izvozi, već da služi za ogrijev stanovništva, za toplane. Drvo treba da se koristi za proizvodnju sirćeta, briketa i peleta, a tek ako nešto eventualno pretekne, da se cijepa. Ako su proizvođači svih navedenih proizvoda bez dovoljno sirovine da bi pojedinačni cjepači koji cijepaju i trupce izvozili i zarađivali, nije dobro – rekao je za “Glas Srpske” predsjednik Udruženja drvoprerađivača RS Darko Partalo.

On smatra da bi odluka o izvozu cijepanog drveta što prije trebalo da bude izmijenjena. Naglašava da cijepano drvo u paletama nije proizvod i da je njegov izvoz potrebno što prije zaustaviti i snabdjeti stanovništvo jer ćemo, kako je naveo, doći u situaciju da domaće stanovništvo paletu plaća 300 maraka, što nikada nije bilo.

– Zaustavljen je izvoz peleta, a mnogo su veće potrebe stanovništva za ogrijevnim drvetom i ostaće bez ogrijeva ili će ga plaćati po evropskim cijenama, što nije normalno i dovešće do situacije da građani koji nisu mogli nabaviti ogrijev izađu na ulice – rekao je Partalo.

Vijeće ministara BiH je prošle sedmice na vanrednoj telefonskoj sjednici donio odluku kojom je dozvoljen izvoz ogrijevnog drveta, a rampa ostaje spuštena za plasman u inostranstvo trupaca, peleta i briketa sve do 31. oktobra.