Svake sedmice iz Banje Luke za Tursku odlete četiri aviona puna mesa (FOTO)
Izvoz mesa i mesnih prerađevina iz BiH u prvih pet mjeseci ove godine skočio je za čak 74,1 posto u odnosu na isti period prošle godine, podaci su Agencije za statistiku BiH. Razlog za povećanje je izvoza goveđeg mesa, kobasica i sličnih proizvoda u Tursku, zahvaljujući odluci vlasti Turske o bescarinskom uvozu 15.000 tona mesa i mesnih prerađevina iz BiH, javlja Anadolu Agency (AA).
Agencija za statistiku BiH saopštila je da je vrijednost izvezenog mesa i mesnih prerađevina u prvih pet mjeseci ove godine iznosila 41,9 miliona, dok je u istom prošlogodišnjem periodu iznosila 24,1 milion KM.
[pull_quote_left]Meso na banjalučki aerodrom stiže iz nekoliko mesnih industrija, gdje se siječe i pakuje, a po dolasku na aerodrom smješta se u skladište s hladnjačom. Prema riječima Ertemela ovo je jedini aerodrom u BiH koji ima hladnjaču[/pull_quote_left]
Većina mesa u Tursku izvezena je sa Aerodroma Banjaluka, a na prevozu sarađuju kompanije “Sky Airchartering” i “MNG Airlines”. Iz Banje Luke sedmično u prosjeku budu organizovana četiri leta, a kapacitet aviona je 45 tona. Avion dolijeće iz Istanbula i nakon utovara mesa, koji traje oko sat vremena, polijeće nazad za Istanbul. Zahvaljujući ljubaznom osoblju aerodroma ekipa AA je prisustvovala utovaru pošiljke za Tursku i uvjerili se u igranost ekipe zadužene za punjenje aviona.
Tekin Ertemel, direktor firme “Sky Airchartering”, rekao je za Anadolu Agency da je posao u saradnji sa turskom Vladom počeo u novembru prošle godine. S obzirom na probleme s kojima su se susretali na drugim aerodromima u BiH, odlučili su se za banjalučki. Prvo su istražili njegove mogućnosti, a zatim su donijeli dio neophodne opreme za utovar aviona i osoblje s banjalučkog aerodroma obučili da koriste tzv. “high loader” i druge procedure.
Ertemel smatra da je ovaj posao odličan kako za aerodrom, tako i za ove dvije kargo kompanije, za Tursku jer su zadovoljni kvalitetom mesa iz BiH, i za BiH jer može da ga izvozi. Prema njegovim riječima, do sada je odletilo između 80 i 90 aviona, a kada se to pomnoži sa kapacitetom aviona, očigledno je koliko je velik ovaj projekat, za koji je dogovoreno da traje do kraja 2015. godine.
Meso na banjalučki aerodrom stiže iz nekoliko mesnih industrija, gdje se siječe i pakuje, a po dolasku na aerodrom smješta se u skladište s hladnjačom. Prema riječima Ertemela ovo je jedini aerodrom u BiH koji ima hladnjaču.
Hasan Tasus, komercijalni direktor “MNG Airlines”, je objasnio da je u pitanju vrlo osjetljiv posao jer se radi o svježem mesu, koje mora biti u hladnjači od početka do kraja transporta. Naglasio je da je “MNG Airlines” jedna od najvećih kargo kompanija u Turskoj, te da se nadaju da će nastaviti i ojačati saradnju.
Tasus i Ertemel su stigli na banjalučki aerodrom, gdje su stigli kako bi dogovorili nastavak saradnje.
Ertemel je otkrio je da ima ideju da dogovori redovne usluge s banjalučkog aerodroma, kao što “Turkish Airlines” radi sa drugih balkanskih aerodroma. Kaže da bi to moglo značajno uticati na razvoj Aerodroma Banjaluka, koji bi mogao postati cenar za transport tereta u čitavoj regiji.
Miroslav Janjić, direktor Aerodroma Banjaluka, kaže da je opšte poznato da je ovo sredina u kojoj manjka privrednih aktivnosti, gdje je svaka privredna aktivnost dobrodošla. Zbog toga čine sve radi dalje afirmacije i istraživanja novih mogućnosti saradnje.
“Svaki posao podrazumijeva određene specifičnosti, intervencije u djelu infrastrukturnih kapaciteta, tako i u ovom slučaju gdje se radi o rashlađenom mesu, dakle robi koja je osjetljiva na bilo kakve događaje koji nisu u skladu sa opšteprihvaćenim međunarodnim propisima i zakonodavstvom koje reguliše ovu oblast. Radili smo određene rashladne kapacitete koji su neophodni za prihvat, privremeno zadržavanje, kontrolu i otpremu mesa prema vazduhoplovu i dalje prema Istanbulu, odnosno daljim odredištima. Naravno da želimo da se osposobimo i za druge vrste roba i da proširimo postojeće kapacitete u ovome dijelu. Na tom pravcu radimo studije, istraživanja na tržištu i vjerujemo da ćemo uskoro napraviti konkretne korake”, rekao je Janjić.
Kaže da je ovaj posao dobra osnova za razvoj novog sadržaja koji će upotpuniti sveukupnu ponudu aerodroma koji žele da stave u punu funkciju. Sve vezano za transport mesa kaže da funkcioniše besprijekorno, a do sada je otpremljeno više od 2.000 tone mesa bez ikakvog posebnog problema koji bi mogao da utiče na kvalitet.