Puškar: Privlačenje stranih investicija kroz javno-privatno partnerstvo
Novi zakon o javno-privatnom partnerstvu Tuzlanskog kantona, ukoliko dobije podršku u zakonodavnom tijelu ovog kantona, trebao bi umnogome pospješiti implementaciju investicijskih projekata i omogućiti snažniji privredni razvoj.
U toku je javna rasprava o Nacrtu zakona o javno-privatnom partnerstvu TK koji je kantonalna skupština usvojila krajem septembra, a poduzetnici su se u dosadašnjem toku rasprave već očitovali o prijedlozima za poboljšanje poslovnog okruženja.
Na nedostatke dosadašnjeg zakonskog rješenja zamjerke su najčešće imali nosioci lokalne izvršne vlasti, jer teoretski okvir zakona nije pratio potrebe privrednog razvoja u praksi.
Povod za donošenje ovog zakona je da se ostvari kontakt javnog i privatnog sektora, koji bi u naredom periodu trebao polučiti značajnim investicijskim projektima i snažnijem privrednom razvoju.
Ministar razvoja i poduzetništva TK Osman Puškar izjavio je za Fenu da je Nacrt zakona o javno-privatnom partnerstvu kreiran tako da bude u svemu usaglašen sa standardima Evropske unije. U nekim elementima je, smatra, i bolji od zakonskih rješenja koja su trenutno u okruženju.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o javno-privatnom partnerstvu Tuzlanskog kantona vodi se u svim lokalnim zajednicama na području ovog kantona s udruženjima poslodavaca i Ekonomsko-socijalnim vijećem.
-Svi oni na određeni način imaju priliku da postave određena pitanja, da delegiraju amandmane koje bi trebali u krajnjem da rezultiraju poboljšanim tekstom, koji bi napravio određene inicijative – kaže Puškar.
Javna rasprava provedena je na području općine Gračanica, koja je poznata po razvoju poduzetništva i broju registriranih obrta te za koju bi usvajanje ovog zakona umnogome olakšalo implementaciju značajnih investicijskih projekata.
Po riječima Puškara, u Gračanici kao jednom od poduzetničkih prostora TK poduzetnici su tražili da u Nacrt zakona budu uvrštena određena rješenja koja se odnose na poduzetničke inicijative.
-Cijenimo da privlačenje stranih investicija kroz javno-privatno partnerstvo jeste prioritet, ali isto tako je prioritet osposobljeni biznis, a na području TK samo u malim i srednjim preduzećima je oko četiri milijarde ukupnog obrta – mišljenja je Puškar.
Tvrdi također da će novi zakon o javno-privatnom partnerstvu pojednostaviti postojeće procedure.
-Nema više regulatornog tijela, komisije koja je bila u prethodnim zakonskim rješenjima. Zakon izuzima sve aktivnosti u vezi sa javno-privatnim partnerstvom iz procesa javnih nabavki, što pojednostavljuje proceduru i daje mnogo šira ovlaštenja lokalnim zajednicama – pojasnio je.
Nakon javne rasprave, koja bi trebala trajati do kraja novembra, zakon o javno-privatnom partnerstvu bi se u formi prijedloga trebao naći u skupštinskoj proceduri najmnogoljudnijeg kantona u FBiH do kraja tekuće godine.