Proizvodnja piletine u BiH mogla bi biti uvećana za 50 posto
Naša zemlja ima veliki potencijal za izvoz mesa i mesnih proizvoda. Ulaskom na evropsko tržište proizvodnja piletine mogla bi biti uvećana za 50 odsto.
Korak ka tome napravljen je nakon posjete inspekcije za hranu i zdravlje Evropske komisije, a prije nekoliko dana vlastima u našoj zemlji poslali su pozitivan izvještaj.
Za nekoliko sedmica očekuje se tehničko usaglašavanje i zvanična dozvola EU-a za izvoz piletine.
– Ako BiH prođe, mogućnost za dobijanje dozvola je neograničena. Mi imamo 10, možda čak 15 kompanija koje bi mogle izvoziti, kaže ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović, javlja Federalna televizija.
Tako bi domaći peradari, umjesto dosadašnjih 10, mogli proizvoditi 15 tona piletine i pilećih proizvoda godišnje. I konzumna jaja mogla bi ubrzo na evropsko tržište.
No, crveno meso u narednih godinu dana zasigurno neće. Bolest poput kravljeg ludila glavni je razlog opreznosti Evropske unije, iako nismo evidentirani kao zemlja u kojoj je ono prisutno.
Šarović navodi kako smo jednoj vrsti ‘sive zone’ iz koje treba izaći, a za takvo nešto potrebna je ozbiljna priprema svih nivoa vlasti u BiH.
I to bi bilo potrebno uraditi što prije, domaći farmeri ne znaju šta će sa junadi koja su prispjela za klanje. Čak i oni koji uspjeli prodati kažu – nisu dobili novac za to.
Predsjednik Udruženja farmera Semberije Ostoja Nikolić upozorava na njihovu velika nesigurnost kad je o tome riječ.
Suša je dodatni problem domaćih farmera, ali i nekontrolisan uvoz. Uvozimo najviše iz Holandije i Poljske, a jednom se već desio skandal kada je meso iz Poljske završilo na turskom tržištu kao bh. proizvod. I pored svega, najviše izvozimo u tu zemlju.
– Zbog nekotrolisanog uvozom, odnosno zbog nekontrolisane hranom s drugih tržišta ne možeš da budeš konkurentan – nije logično da iz nekih drugih zemalja dođe meso koje je jeftinije od domaćeg, kaže Nikolić.