Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Vanjskotrgovinska komora BiH

Privreda trpi velike posljedice jer ne prati proces digitalizacije

1803_digitalizacija_markica

Potpredsjednik VTKBiH Vjekoslav Vuković kazao je novinarima da je cilj konferencije da kroz stručne panele pokaže koji su potencijali za investiranje u BiH i koji su to segmenti koji nisu obuhvaćeni digitalizacijom

Privreda u Bosni i Hercegovini trpi velike posljedice, jer ne prati proces digitalizacije, rečeno na konferenciji “Digitalizacija bosanskohercegovačkog društva” koju je danas u Sarajevu organizirala Vanjskotrgovinska komora BiH (VTKBiH).

Potpredsjednik VTKBiH Vjekoslav Vuković kazao je novinarima da je cilj konferencije da kroz stručne panele pokaže koji su potencijali za investiranje u BiH i koji su to segmenti koji nisu obuhvaćeni digitalizacijom.

Govoreći o ekonomskom aspektu, Vuković je kazao da će digitalizacijom biti povećana transparentnost u privredi, kao i postojanje većeg broja online platformi.

– Za razliku od BiH, zemlje u regionu već su prilično ‘ušle u digitalni svijet – kazao je Vuković.

Međutim, kazao je da u BiH postoje kompanije koje su postigle visoki stepen digitalizacije, dok druge nisu, te je naglasio potrebu da se napraviti sklad među njima.

– Moramo početi vjerovati domaćim proizvodima, jer u BiH postoji dovoljno dobrih inžinjera i veliki dio tih poslova možemo preuzeti na sebe – zaključio je Vuković.

Zamjenik ministra prometa i komunikacija BiH Saša Dalipagić je govoreći o informaciono-komunikacijskim tehnologijama (IKT) kazao da BiH zaostaje za zemljama okruženja, prvenstveno zbog unutrašnjih problema.

– Iako se politika ne bi trebala petljati u te stvari, ne možemo da raspišemo javi tender zbog opstrukcija koje dolaze od članova tenderske komisije iz Republike Srpske – kazao je.

Dodao je da okončana prva faza digitalizacije, da su druga i treća faza još uvijek u pripreme, te da je za njih izdvojeno 28 miliona KM.

Direktor Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) Predrag Kovač istakao je da su u skladu sa politikama pripremaju svu neophodnu regulativu koja će u narednom periodu ubrzati proces digitalizacije cjelokupnog društva.

– Regulatorna agencija je spremna i bit ćemo jedan od faktora koji će u narednom periodu potpomoći da BiH što prije ‘uhvati priključak’ sa svijetom kad je ta tehnologija u pitanju – kazao je.

Direktor GlobalGPS-a Haris Hadžialić kazao je da se digitalizacija ne odnosi samo na kanale i digitalizaciju medija, već da se radi o IKT tehnologijama kojima će se omogućiti da se iznađu rješenja za digitalizaciju.

Konferencija „Digitalizacija bosanskohercegovačkog društva“ bit će nastavljena i naredna dva dana u Sarajevu u okviru kojih će se raspravljati o temama „Digitalna transformacija državne administracije javne uprave“, „Digitalna budućnost finansijskog sektora“, „Digitalna transformacija sektora humane medicine“ te „Digitalizacija sektora sigurnosti i sigurnost građana“.