Vanjskotrgovinska komora BiH
Privreda trpi velike posljedice jer ne prati proces digitalizacije
Potpredsjednik VTKBiH Vjekoslav Vuković kazao je novinarima da je cilj konferencije da kroz stručne panele pokaže koji su potencijali za investiranje u BiH i koji su to segmenti koji nisu obuhvaćeni digitalizacijom
Privreda u Bosni i Hercegovini trpi velike posljedice, jer ne prati proces digitalizacije, rečeno na konferenciji “Digitalizacija bosanskohercegovačkog društva” koju je danas u Sarajevu organizirala Vanjskotrgovinska komora BiH (VTKBiH).
Potpredsjednik VTKBiH Vjekoslav Vuković kazao je novinarima da je cilj konferencije da kroz stručne panele pokaže koji su potencijali za investiranje u BiH i koji su to segmenti koji nisu obuhvaćeni digitalizacijom.
Govoreći o ekonomskom aspektu, Vuković je kazao da će digitalizacijom biti povećana transparentnost u privredi, kao i postojanje većeg broja online platformi.
– Za razliku od BiH, zemlje u regionu već su prilično ‘ušle u digitalni svijet – kazao je Vuković.
Međutim, kazao je da u BiH postoje kompanije koje su postigle visoki stepen digitalizacije, dok druge nisu, te je naglasio potrebu da se napraviti sklad među njima.
– Moramo početi vjerovati domaćim proizvodima, jer u BiH postoji dovoljno dobrih inžinjera i veliki dio tih poslova možemo preuzeti na sebe – zaključio je Vuković.
Zamjenik ministra prometa i komunikacija BiH Saša Dalipagić je govoreći o informaciono-komunikacijskim tehnologijama (IKT) kazao da BiH zaostaje za zemljama okruženja, prvenstveno zbog unutrašnjih problema.
– Iako se politika ne bi trebala petljati u te stvari, ne možemo da raspišemo javi tender zbog opstrukcija koje dolaze od članova tenderske komisije iz Republike Srpske – kazao je.
Dodao je da okončana prva faza digitalizacije, da su druga i treća faza još uvijek u pripreme, te da je za njih izdvojeno 28 miliona KM.
Direktor Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) Predrag Kovač istakao je da su u skladu sa politikama pripremaju svu neophodnu regulativu koja će u narednom periodu ubrzati proces digitalizacije cjelokupnog društva.
– Regulatorna agencija je spremna i bit ćemo jedan od faktora koji će u narednom periodu potpomoći da BiH što prije ‘uhvati priključak’ sa svijetom kad je ta tehnologija u pitanju – kazao je.
Direktor GlobalGPS-a Haris Hadžialić kazao je da se digitalizacija ne odnosi samo na kanale i digitalizaciju medija, već da se radi o IKT tehnologijama kojima će se omogućiti da se iznađu rješenja za digitalizaciju.
Konferencija „Digitalizacija bosanskohercegovačkog društva“ bit će nastavljena i naredna dva dana u Sarajevu u okviru kojih će se raspravljati o temama „Digitalna transformacija državne administracije javne uprave“, „Digitalna budućnost finansijskog sektora“, „Digitalna transformacija sektora humane medicine“ te „Digitalizacija sektora sigurnosti i sigurnost građana“.