Klub potrošača
Pred građanima BiH najskuplji novogodišnji praznici i skromnija trpeza
Svjesni smo, kaže Bulić, “da svakog dana izlazeći iz prodavaonica za istu sumu novca iznesemo sve manje i manje proizvoda koji su nam sve više samo oni neophodni”
Pred građanima Bosne i Hercegovine su zasigurno najskuplji novogodišnji praznici, kažu iz “Kluba potrošača” Tuzlanskog kantona te upozoravaju da cijena praznične potrošačke košarice nikad nije bila veća.
“Inflatorni rast cijena, od početka pandemije, pojačan ratnim sukobom Rusija – Ukrajina, pa sada i sukobom Izrael – Palestina, zbog svjetske destabilizacije tržišta, financijskog, energetskog, robnog, i posebno tržišta prehrambenih roba, postaje sve više neobuzdan, a u Evropi (koliko je nama poznato) zbog ‘dogmatskog’ slobodnog tržišta, teško je i poduzimati neke efektne mjere obuzdavanja robnih, fisijskih i inflatornih kretanja”, rekla je Feni Gordana Bulić, predsjednica Udruženja potrošača “Klub potrošača” Tuzlanskog kantona.
Svjesni smo, dodaje, “da svakog dana izlazeći iz prodavaonica za istu sumu novca iznesemo sve manje i manje proizvoda koji su nam sve više samo oni neophodni”.
Bulić kaže i da će kod većine građana, kada se uzmu u obzir cijene i primanja, biti skromnija praznična košarica.
Pritom napominje da će se neki zadovoljiti novogodišnjom večerom u krugu porodice do 100 KM (posebno ako im dođu djeca iz inostranstva), dok će neki potrošiti i cijelo malo bogatstvo u mondenskim zimovalištima i na ekskluzivnim destinacijama… Nažalost, ovih drugih vjerovatno je manje od 3 posto, a svi ostali (97 posto) imat će hljeb i kilogram-dva pečenja.
Kada su u pitanju žalbe potrošača i na što su se one u ovoj godini najviše odnosile, odgovara kako se, nažalost, potrošači ne žale na rast cijena.
“Valjda se čudom čude i nisu sigurni trebaju li se žaliti danas ili sutra, prekosutra, jer znaju da će ih dočekati još i veće cijene”, ističe ona.
Kako naglašava, građani su se najviše žalili na kvalitetu usluga servisiranja kupljenih kućanskih aparata u garantnom roku te na prevare u elektronskim kupovinama i kupovinama na daljinu.
“Uzrok je nepostojanje zakonskog okvira ili loš postojeći zakonski okvir”, ocjenjuje Bulić.