Vremenska prognoza Stanje na putevima Kursna lista

Povrtlarima u RS-u nijedna marka pomoći za saniranje posljedica suše

povrtlarstvo

Povrtlari u Republici Srpskoj (RS) ogorčeni su zbog činjenice da od najavljenih 11 miliona KM pomoći iz entitetskog budžeta za saniranje posljedica suše za njih nije predviđena nijedna marka.

Iako su štete na povrtlarskim kulturama trenutno oko 40 posto, s intencijom daljeg rasta usljed visokih temeparatura, predsjednik Udruženja povrtlara Republike Srpske Brane Mastalo izjavio je danas Feni da su od 60 miliona godišnjeg agrarnog budžeta povrtlari koristili svega 300.000 do 400.000 KM kroz podsticaje na prodate poljoprivredne proizvode.

-U najavljenih 11 miliona pomoći Vlade RS-a mi nismo uopće obuhvaćeni. Poljoprivredne kulture nisu uključene u subvencije i očekivali smo da ćemo bar sada biti ubuhvaćeni, ali ni do toga nije došlo iako je usljed suše ‘stradala’ lubenica, kupus i druge kulture. Ni marku nećemo dobiti ni kroz podršku za mehanizaciju, a ništa nam neće značiti ni najavljeno povećanje količine regresiranog goriva sa 80 na 100 litara – tvrdi Mastalo.

Za sutra je najavio sjednicu upravnog odbora ovog udruženja na kojoj će odlučiti o narednim koracima, a tražit će i ponovo razgovor s entitetskim predsjednikom Miloradom Dodikom, koji im je ranije najavio podršku iz budžeta.

Povrtlari su, kaže, još u proljeće ukazivali da ostaju bez sredstava podsticaja, ali, kako je naveo, nisu naišli na razumijevanje u Vladi RS-a.

Štete u povrtlarstvu su, tvrdi Mastalo, trenutno oko 40 posto, a ukoliko se visoke temperature nastave bit će i do 50 ili 60 procenata, što će uticati i na poskupljenje proizvoda.

– I pored navodnjava, pojedine kulture, kao što je paprika ili lubenica, ne mogu da izdrže temperatru iznad 32-34 stepena Celzijusa i zbog oštećenja se ne mogu plasirati na tržište zbog čega imamo manje prinose i ponudu. Visoke temperature utiču i na pojavu štetočina, što je primjetno na kupusu, a već sada došlo je do porasta cijena pojedinih proizvoda i do 50 posto – ukazao je Mastalo.

Ukoliko se obistine najave o novim visokim temperaturama u narendom periodu štete će, upozorava, biti i veće kod onih kultura za kojima se javlja potreba na tržištu u septembru, kada se i priprema zimica.

Mastalo upozorava da su i 2016. povrtlari u RS-u završili u finansijskom minisu, a sve što se dogodilo u ovoj godini dalje gasi proizvodnju, u kojoj je već u proljeće bilo primjetno smanjenje broja proizvođača.

-Međutim, za sve ovo nemaju sluha ni ministar poljoprivrede RS-a Stevo Mirjanić ni premijerka Željka Cvijanović i stoga ćemo tražiti sastanak s predsjednikom RS-a, jer očekujemo da će nakon ovakve godine u 2018. i do 50 posto biti manje zasijanih povrtlarskih kultura u RS-u – rekao je za Fenu predsjednik Udruženja povrtlara RS-a Brane Mastalo.